Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

HAYAT BOYU ÖĞRENEN MAHALLE

HAYAT BOYU ÖĞRENEN MAHALLE

"HAYAT BOYU ÖĞRENEN MAHALLE" UYGULAMASI 

 

Türkiye'deki her ilçede en az bir tane olmak üzere toplamda 995 halk eğitimi merkezi ve 24 olgunlaşma enstitüsü ile 73 alanda 3636 kurs çeşidiyle faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

 

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak bireylerin bulunduğu her yerde; zaman, yaş, eğitim düzeyi gibi her türlü kısıtlamayı ortadan kaldırarak ihtiyaç duyduğu eğitime halk eğitimi merkezleri dışında seçilen okullardan da ulaşmasını sağlamak amacıyla "Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" uygulamasını hayata geçiriyoruz. Nüfus yoğunluğu fazla ve coğrafi açıdan büyük olan ilçelerimizdeki vatandaşlarımız, halk eğitimi merkezine ulaşım sorunu yaşayabiliyor. Kurslarımıza erişim sağlayamayan vatandaşlarımızın ihtiyaç, ilgi ve isteklerine öncelik verilerek "Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" uygulamamızı başlatıyoruz.

 

"Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" uygulamasıyla istihdamı geliştirmek, nitelikli iş gücü oluşturarak ekonomiye katkıda bulunmak, kişilerin mesleklerindeki gelişmelerini yakından takip etmek hedefleniyor.

 

Uygulama kapsamında ülke genelinde yaklaşık 32 bin mahallede il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri bünyesinde bir komisyon oluşturulacak. Komisyonda, mahalle sakinlerini temsilen muhtarlar da yer alacak.

 

Her mahalleden seçilen resmî temel eğitim ve ortaöğretim okulları, kurs merkezi olarak belirlenecek. Seçilen okullarda örgün eğitimi aksatmayacak şekilde halk eğitimi kursları uygun saatlerde düzenlenecektir.

 

"Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" uygulamasını bu yıl İstanbul'dan başlatıyoruz. Önümüzdeki yıl tüm Türkiye'ye yaygınlaşacak proje ile 7'den 70'e tüm vatandaşlarımızı mahallelerde açacağımız kurslarımıza davet ediyoruz.

 

 

Onay Yazısını indirmek için tıklayınız.

 

Kılavuzu indirmek için tıklayınız.

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.