Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Türkiye'de Geçici Koruma Kapsamında Olan Suriyelilerin Türkçe Dil Öğrenimine ve Meslekî Eğitime Erişiminin Arttırılması Projesi faaliyetleri devam ediyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Dairesi ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde yürütülen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen "Türkiye'de Geçici Koruma Kapsamında Olan Suriyelilerin Türkçe Dil Öğrenimine ve Meslekî Eğitime Erişiminin Arttırılması Projesi" kapsamında 16-19 Temmuz 2019 tarihlerinde İstanbul'da "Meslekî Eğitim Programlarının Geliştirilmesi Çalıştayı" gerçekleştirildi. 
Türkiye'de Geçici Koruma Kapsamında Olan Suriyelilerin Türkçe Dil Öğrenimine ve Meslekî Eğitime Erişiminin Arttırılması Projesi faaliyetleri devam ediyor.

"Türkiye'de Geçici Koruma Kapsamında Olan Suriyelilerin Türkçe Dil Öğrenimine ve Meslekî Eğitime Erişiminin Arttırılması Projesi" ile geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin Türkçe dil becerilerinin geliştirilmesi, iş gücü piyasasında gerek duyulan niteliklere sahip genç, yetişkin Suriyeli sayısının arttırılması ve projenin uygulanacağı halk eğitimi merkezlerinin kapasitelerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında Ankara, Bursa, Kayseri ve Konya'da bulunan 8 halk eğitimi merkezinde 7040 Suriyeliye Türkçe dil eğitimi ve 1000 Suriyeliye ise meslekî eğitim kursları verilmesi için çalışmalar devam ediyor. 

Proje faaliyetlerinin yürütüleceği halk eğitimi merkezleri; Ankara' da Altındağ ve Mamak, Bursa' da Osmangazi ve Yıldırım, Kayseri' de Melikgazi Şehit Hüseyin Danacı ve Kocasinan, Konya' da ise Karatay ve Meram Halk Eğitimi Merkezleri olarak belirlendi.

Projenin uygulandığı illerde, iş gücü piyasası analizlerinin yapılması, IŞKUR verilerinin incelenmesi; gerçektirilen saha ziyaretlerinde halk eğitimi merkezi idareci ve eğiticilerinin görüşleri sonucunda meslekî eğitimler için temel alanlar tespit edildi. 

Aşçı Yardımcılığı, Kuru Temizleme, Servis Elemanı Yetiştirme, Giyim- Tekstil, Ayakkabıcılık ve Bilgisayar Destekli Teknoloji Eğitimleri Kurs Programlarında meslekî eğitimlerin verilebilmesi için kurulacak atölyelerin planları çizilmiş olup, inşaat ve donatım çalışmalarına Eylül  2019'dan itibaren başlanması planlanıyor.

Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği iş birliğiyle, Eğitim Politikaları Daire Başkanlığı personeli ve geliştirilecek programların alan uzmanlarının katılımı ile 16-19 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul'da "Meslekî Eğitim Programlarının Geliştirilmesi Çalıştayı" gerçekleştirildi. 

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, "Her zaman, her yerde, herkes için eğitim" felsefesini ilke edinen Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ile birlikte önemli işler başardığını vurguladı.

Hayat boyu öğrenmenin amacının bireylerin hem yaşadıkları topluma hem de dünyadaki gelişim ve değişimlere uyumlarını, ekonomik ve sosyal yas?ama aktif katılımlarını sağlamak olduğunu kaydeden Aşım, yapılan araştırmaların ülkemizde bulunan Suriyelilerin yarısının Türkçe bilmediğini ve bunu da en önemli sorunları olarak gördüklerini vurguladı. Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanlığı bünyesinde Suriyeli yetişkinlerin dil ve meslekî becerilerinin geliştirilmesi ve istihdam edilebilir seviyeye getirilmesi için projeler yürütüldüğünü kaydeden Aşım, bu projelerin şiddet ortamından kaçıp ülkemize sığınan Suriyelilerin, hak ettikleri huzur ve refaha kavuşmaları için, çok önemli olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Yetkinlik Programları Müdürü Damla Taşkın ise katılımcılara yetkinlik programları kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili sunum gerçekleştirdi. İŞKUR verilerine dayanarak Türkiye'de en çok hangi mesleklerde eleman açığı bulunduğu ile ilgili açıklamalarda bulunan Taşkın, yürüttükleri projelerle, mültecilerin istihdamının hedeflendiğini belirtti. Millî Eğitim Bakanlığı ile yürüttükleri iş birliğinin mülteciler ve ev sahibi topluluklar için öneminden ve duyulan memnuniyetten bahsederek, farklı projelerde de bu iş birliğinin devam etmesinden duyacağı memnuniyeti dile getirdi.

Eğitim Politikaları Daire Başkanı Esat Tektaş ise, çalıştayın kapanışında yaptığı konuşmada program güncelleme ve geliştirme çalışmalarının alandan gelen taleplere göre hazırlandığını belirtti. "Türkiye'de Geçici Koruma Kapsamında Olan Suriyelilerin Türkçe Dil Öğrenimine ve Meslekî Eğitime Erişiminin Arttırılması Projesi" kapsamında talep edilen "Aşçı Yardımcılığı, Kuru Temizleme, Servis Elemanı Yetiştirme, Giyim-Tekstil, Ayakkabıcılık ve Bilgisayar Destekli Teknoloji Eğitimleri" kurs programlarının, Eğitim Politikaları Daire Başkanlığı ile Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanlığı iş birliğinde güncellendiğini vurguladı.

 

 

23-07-201923-07-201923-07-201923-07-201923-07-2019

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.