Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

SİROMA Tanıtım Toplantısı

“Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu Teknik Destek Projesi- SİROMA” Tanıtım Toplantısı 24 Mayıs 2017 tarihinde Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirildi.
SİROMA Tanıtım Toplantısı

“Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu Teknik Destek Projesi- SİROMA” Tanıtım Toplantısı; Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet ERSOY, Sağlık Bakanı Yardımcısı Ahmet Baha ÖĞÜTKEN, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL ve Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem GENÇOĞLU, Milletvekilleri, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, çok sayıda Bürokrat ve Roman vatandaşların katılımıyla, 24 Mayıs 2017 tarihinde Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, “Bu coğrafyada yaşayan her bir vatandaşımız bizim asli unsurumuz, birinci sınıf vatandaşımızdır. Devletin tüm imkânlarından her vatandaşımızın eşit ve adil şekilde yararlanmasını sağlamak bizim görevimizdir” diye konuştu. Ersoy ileride Roman Strateji Belgesinde yer alan tüm hedeflerin bir bir gerçekleşmesini dilediğini belirtti. 

Sağlık Bakanı Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken; Projenin sağlık ayağı olarak sağlığın önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve sağlıklı yaşamı özendirmek için eğitimler verdiklerini vurgulayarak temel sağlık konularında bilgilendirmelerle çok sayıda Roman vatandaşa ulaştıklarını anlattı ve “Sağlık başlığı altında farkındalık artırılması faaliyetleriyle beraber hem yetişkinlere hem çocuklara kişisel bakım seti hazırlanıp dağıtılması sağlanmaktadır” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ise toplantıda yaptığı konuşmada “Bu Proje üç büyük bakanlık için örnek bir koordinasyon projesidir” dedi. Büyük, bakanlık olarak temel sorunlarından birinin öğrencilerin eğitime erişimi ve devamı konusunda önemli hassasiyet taşıdıklarını belirterek “Roman vatandaşlarımızın refahını artıracak Projemiz bizim için vazgeçilmezdir. Onların İyi bir insan, iyi bir vatandaş olmalarına katkı sunmayı temenni ediyoruz” diye konuştu. 

Toplantının açılışında Avrupa Birliği Elçi Müsteşarı Simona Gatti ise yaptığı konuşmada Avrupa Birliği olarak SİROMA Projesine verdikleri önemi vurguladı. Toplantıda, ASPB Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü, Kıdemli Operasyon Yöneticisi Dr. Muhammet Örnek de Proje’nin tarihçesi, hedefleri, faaliyetleri ve sonuçları ile ilgili sunum gerçekleştirdi. 

Daha sonra Romanlarla ilgili farkındalık artırmak amacıyla proje kapsamında düzenlenen “Farklılığımız Zenginliğimiz, Birlikteliğimiz Geleceğimiz” konulu Fotoğraf Yarışmasının Ödül Töreni yapıldı. Yarışmada birinci olan Turan Topalar, ikinci olan Alev Özcan ve üçüncü olan Emine Toprak ve sergileme ödülüne layık görülen fotoğraf sanatçılarına Bakan Yardımcıları, Müsteşar Yardımcıları ve Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından ödülleri takdim edildi.

 

26-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-2017

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.