Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

SİROMA Sosyal İçerme Konferansı

“Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu Teknik Destek Projesi- SİROMA” kapsamında 27 Eylül 2017 tarihinde İstanbul The Marmara Otel’de “Sosyal İçerme Konferansı” düzenlendi.
SİROMA Sosyal İçerme Konferansı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ana sorumlu,  Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığımızın yararlanıcı olduğu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve WYG Türkiye liderliğindeki konsorsiyumun teknik destek sağladığı, Genel Müdürlüğümüzün de yararlanıcı olarak yer aldığı “Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi” kapsamında İstanbul The Marmara Otel’de “Sosyal İçerme Konferansı” düzenlendi.

 

Konferansın açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, SİROMA kapsamında örgün ve yaygın eğitimde önemli çalışmalar yürütüldüğünü, 952 eğitimciye ayrımcılıkla mücadele eğitimi verildiğini belirtti. Yelkenci; "Bu coğrafyaya adım attığımız günden beri, tarih boyunca devlet olarak ayrımcılık yerine hoşgörü politikasını benimsemiş bir geleneğin ve kültürün devamı olan Türkiye Cumhuriyeti olarak, aslında dünyanın birçok ülkesinden çok daha iyi durumdayız. Fakat bunu çağımızın koşulları çerçevesinde de tekrar şekillendirmek, bize uygun şekilde yapılandırmak gerekir. Bu anlamda SİROMA´nın bize yol göstereceğini düşünüyorum. Roman vatandaşlarımızın kurmuş oldukları sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yapmış olduğumuz görüşmelerde, eğitime katılım noktasında-ki projemizin ana amaçlarından biri bu-en büyük engelimizin, kendilerinin ifadeleriyle aslında onları biraz daha öne çıkaran Allah vergisi yetenekleri müziğe yönelik kabiliyetlerinin çocukların eğitimde kalmasının önünde bir engel olduğunu söylemekteler. Çünkü her durumda müzikte başarılı olabildikleri için, eğitime ihtiyaç duymayıp müzik alanına yöneldiklerini kendileri ifade etmekteler. Bu noktada en güzel çözümün de bu yetenekleri geliştiren eğitim kurumları açarak, oradaki kaçışın veya eğitimdeki bozulan istikrarın düzeltilmesinin yolunun açılması olacaktır diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Uğur Güneş ise, başkanlıklarının insan kaynaklarının geliştirilmesi bileşeni altındaki projelerin belirlenmesi, programlamasının yapılması, projelerin seçilmesi, uygulanması, finansal ödemelerinin yapılması ve nihai raporların yazılmasından sorumlu olduğunu kaydetti. Katılım Öncesi Yardım Aracı 1 (İPA 1) dönemi adı verilen, 2007-2013 yıllarında tahsis edilen 553 milyon avroluk fon ile 900 proje gerçekleştirildiğini belirten Güneş, bu projeler kapsamında 800 bin vatandaşa destek sağlandığını ifade etti. Uygulanan projelerin kayıtlı istihdamın teşviki, mesleki eğitimin desteklenmesi, kız çocuklarının okullaştırma ve devam oranlarının artırılması, hayat boyu öğrenme imkânlarının geliştirilmesi ve dezavantajlı kişilerin iş gücü piyasasına entegrasyonunun önündeki engellerin kaldırılması gibi amaçları olduğunu dile getirdi.

Konferansta konuşma yapan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Mehmet Caner Demir, birliğin bu tür programları desteklemesinin temel hedefinin, yoksulluk ve sosyal dışlanma riski taşıyan bireylerin topluma entegrasyonunu kolaylaştırmak olduğunu kaydetti. Romanların bin yıldan uzun süredir Avrupa medeniyetinin parçası olduğuna değinen Demir, "Ancak böyle olmakla birlikte Romanlar hemen hemen tüm ülkelerde, farklı tür ve seviyelerde ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyorlar. Avrupa Birliği de bu sorunların farkında ve bunu çözmek için, ayrımcılık, önyargı, sosyal eşitsizlik ve dışlanmayla mücadeleyi temel prensip kabul edip, önlem almaya çalışıyor. Tabi burada asıl sorumluluk üye ülkelerde." ifadesini kullandı. SİROMA´nın pilot uygulamalarının çoğunlukla olumlu sonuçlar verdiğinin altını çizen Demir, eksiklerin farkında olduklarını ve bunların giderileceğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarlacı, ihtiyaç sahibi ve dezavantajlı gruplara destek olmaya çalıştıklarını kaydetti. Desteklemelerde bulundukları ihtiyaç sahipleri arasında Romanların da bulunduğuna değinen Tarlacı, özellikle Roman nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde Sosyal Dayanışma Merkezlerini hayata geçirdiklerini anlattı. SİROMA´nın da destekledikleri projelerden olduğunu ifade eden Tarlacı, 2018-2022 stratejik planında da bunu destekleyeceklerini vurguladı. 

Daha sonra Romanlarla ilgili hazırlanan tanıtım filmi izlenerek konferans sonlandırıldı.

 

03-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-2017

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.