Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Sınıfında Suriyeli Öğrencisi Bulunan Öğretmenlere Yönelik Farkındalık Eğitimi

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında, Suriyeli öğrencilere eğitim veren öğretmenlere yönelik Antalya’da düzenlenen  farkındalık eğitiminin ikinci hafta açılış törenine katıldı. 
Sınıfında Suriyeli Öğrencisi Bulunan Öğretmenlere Yönelik Farkındalık Eğitimi

MİLLÎ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ ANTALYA’DA ÖĞRETMENLERİMİZLE BULUŞTU

 

Millî Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında, Suriyeli öğrencilere eğitim veren öğretmenlere yönelik Antalya’da düzenlenen farkındalık eğitiminin ikinci hafta açılış törenine katıldı. 

Açılış töreni Projenin tanıtım filmiyle başladı. Konuyla ilgili kamu spotları gösterildi. Proje Direktörü Haydar ŞAHİN, Pictes hakkında açıklamalarda bulundu. 

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, farkındalık eğitimiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” Türkiye’nin ve Bakanlığımızın en büyük eğitim projelerindendir. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bu Projeyi sizlerle yürütmektedir. Bu meşakkatli, yorucu ama insanlığa örnek olan süreçte sizler bizim iftihar kadromuzsunuz. Emeğinizi, bilginizi, sevginizi kuşanarak yer aldığınız bu çalışmalar için gönül dolusu teşekkürler sunarım. Millî Eğitim’e getirdiği yeni soluk, kesintisiz çaba ve desteklerinden ve programımıza katılımlarından dolayı Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür ediyor, hürmetlerimi arz ediyorum.”

Törenin onur konuğu olan YILMAZ, konuşmasına Afrin’de şehit düşen askerlerimizi rahmetle anarak başladı ve kardeşlik ekseninde verilen mücadeleye de değindi. Yine bu bağlamda, 2011 yılından bu yana ülke olarak üç milyonun üzerindeki Suriyeli misafirlerimize ev sahipliği yaptığımızı vurguladı. 

Bakan YILMAZ konuşmasının devamında, Suriyeli çocuklara yönelik yürütülen bu çalışmanın başka bir ülkede benzerinin bulunmadığını belirterek, "Tüm Suriyeli çocuklarımıza ulaşmak istiyoruz. Hiçbirinin eğitim çemberinin dışında kalmasını istemiyoruz. Bunu kendimize görev kabul edip gereken adımları da atıyoruz.” dedi. Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi çalışmalarının önemli olduğunu da vurgulayan YILMAZ, "300 milyon avro bütçeli proje 23 ilde uygulanmakta. Bu proje kapsamında 390 bin Suriyeli öğrenciye 5 bin 555 Türkçe öğretici tarafından Türkçe öğretim dersi, 94 Arapça öğreticisiyle Arapça dil öğretimi hizmeti ve 495 rehberlik danışmanıyla da danışmanlık hizmeti verilmekte. 900 personelle temizlik, 300 personelle de güvenlik hizmeti sağlanmaktadır." diyerek yapılan çalışmalara değindi.

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı 17 ilde ise 155 okulun yapılacağını söyleyen Bakan YILMAZ, eğitimle aşılamayacak sorun olmadığını belirtti. 

Açılış töreninin onur konuğu olarak konuşma yapan YILMAZ, sözlerini tamamlamasının ardından eğitim alan öğretmenlere sertifikalarını verdi. Tören toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

 01-02-201801-02-201801-02-201801-02-201801-02-2018

 

 

 

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.