Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

"Girişimcilikte Önce Kadın Projesi" Yeniliklerle Başlıyor

"Girişimcilikte Önce Kadın Projesi"  Yeniliklerle Başlıyor

Kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki varlıklarını artırmak üzere Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliği ile hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinin yeni dönemi 24.07.2018 tarihinde imzalanan protokolle başladı.

 

Proje, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurumlarda öğrenim gören kursiyer kadınların, girişimci ruhunu ortaya çıkararak Türkiye’deki kadın girişimci sayısının gelişmiş ülkeler seviyesine yükseltilmesine katkıda bulunup, dijital ve mobil teknolojilerin desteği ile ürettikleri ürünlerin pazarlamalarına katkı sunarak, gelecek planlarına destek sağlamayı hedefliyor. 

 

Girişimcilikte Önce Kadın Projesi kapsamında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat AŞIM, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Mete KIZILKAYA, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı temsilcileri, 81 ilin Hayat Boyu Öğrenmeden Sorumlu Şube Müdürleri ve proje ekibinin katılımı ile 14 Kasım 2018 tarihinde Ankara Altınel Otelde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda projenin yeni döneminde çok sayıda kadının uzaktan eğitim yoluyla girişimcilik eğitimleri almasını sağlayacak mobil uygulama tanıtıldı.

 

2 yılda 26 bini aşkın kadın el emeğini kazanca dönüştürmeyi başardı

 

Girişimcilikte Önce Kadın Projesinin ilk döneminde 10 ilde 10 bin, ikinci döneminde ise, 10 ilde 16 bin 594 kadın kursiyere, malî mevzuattan finansman sorunlarının çözümüne, iş organizasyonundan satış ve pazarlama tekniklerine kadar pek çok konuda temel bilgiler sunan  “Girişimcilik Eğitimi” verildi.  

 

Projenin, oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağazasında iki yılda 31 bin 736 ürün ilânı verilerek, 2 bin 762 adet ürünün satışı gerçekleştirilmiş olup, 43 milyon TL tutarında ekonomik değer yaratıldı. Ayrıca; 11 kadın kursiyere toplamda 80 bin TL ödül dağıtılarak, kadınların başarı öykülerinin devam etmesi amaçlanıyor.

 

Uzaktan Eğitimle “ev kadınından girişimci kadına” dönüşme sürecine destek

 

Teknoloji ve bilişim alanındaki yenilik ve gelişmelerden faydalanarak, üretken kadınların potansiyellerini keşfetmelerine ve uygulamaya dökmelerine katkıda bulunmayı amaçlayan Girişimcilikte Önce Kadın Projesinin yeni döneminde girişimcilik eğitimleri, 81 ildeki kadınlara mobil uygulama üzerinden, uzaktan eğitim yolu ile verilecek. 

 

Proje kapsamında geliştirilen ve Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü üzerinden hizmete sunulan mobil uygulama ile kadınlar zaman ve mekân kısıtlaması olmaksızın kısa ve kolay anlaşılır eğitim içeriklerinden faydalanabilecek.

 

Halk Eğitimi Merkezleri’nde meslekî eğitimini alan ve bu uygulama sayesinde girişimcilik eğitimlerini tamamlayan kadınlar, uygulama üzerinden oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağazaya ürünlerini yükleyerek, takip edebilecekler.

 

Ayrıca; her yıl düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’na da başvurular mobil uygulama üzerinden yapılabilecek.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, 2023 Vizyon Belgesinin hayata geçirilmesi, toplumsal gelişim ve ilerlemenin sağlanabilmesi için öncelikle bütün birimlerin üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Hayat boyu öğrenmenin felsefesi ve etkinlikleri ile toplumun her kesimine ulaştığına dikkat çeken GÜL, Genel Müdürlük olarak sorumlulukların farkında olunduğunu vurguladı. 

 

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün, bütün vatandaşlarımızın eğitimle ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için çalışırken, sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan iş birliğini de önemsediğini belirten Mehmet Nezir GÜL, proje ile ilgili olarak, şunları ifade etti:

 “Girişimcilikte Önce Kadın Projesi, Genel Müdürlük olarak önem verdiğimiz projelerden birisidir. Toplumun yarısını oluşturan kadınların girişimcilik yoluyla ekonomiye tam katılımlarının sağlanabilmesi için, işini kuran, hatta istihdam yaratan güçlü kadınlar yetişmesine katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

 

Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat AŞIM, gelişmiş ve hedeflerini yüksekte tutan ülkelerde kadınların üretimin içinde aktif olarak yer aldığını belirterek,  Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün de kadınların potansiyelini ortaya çıkarmayı, onları ekonomide daha etkin ve söz sahibi yapmayı hedeflediğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, ülkemizin yaygın eğitim alanında önemli bir misyon üslenmiş, öncü kuruluşudur. Her yıl onlarca alanda, ortalama altı bin kursiyere eğitim vermektedir. Kadınlarımızın hayatına yeni bir motivasyon getirecek, yaptıkları ürünlerin sadece eşe dosta hediye edebilecekleri basit bir hobi niteliğinden çıkarabilecek, onların hayatına dokunabilecek onları birer iş ve mobil ticaret erbabı olarak yetiştirecek bu projenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

 

İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Mete KIZILKAYA Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün eğitimlerinin çağın gereklilikleri ve toplumun gereksinimleri ile etkileşim halinde olduğunu ve bu etkileşimin eğitim alanlarını belirlediğini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Bakanlığımız için önemli politika alanlarını işaret eden 2023 Vizyon Belgesi çağın gereklilikleri ve toplumun gereksinimlerinin yanında, yetişkinlerin niteliklerinin artırılmasına da işaret ediyor. Vizyon belgesi ancak, başta toplantıya katılan sorumlular olmak üzere paydaşların desteği ile hayata geçirilebilir. Genel Müdürlük olarak yetişkinlerin temel beceriler ile 21. yüzyıl becerilerine sahip olmasının gündelik hayattaki yansımalarının öneminin farkındayız”

 

16-11-201816-11-201816-11-201816-11-201816-11-201816-11-2018

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.