Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

'Osmanlı'nın Sessiz Tanıkları' Nakış Koleksiyonu Sergisi, El Sanatları Bebek Yarışması ve Beyoğlu'nun Tarihi Camilerine Minber Örtüsü Projesi

Genel Müdürümüz Yusuf Büyük, 03 Mart 2020 tarihinde Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün Dolmabahçe Sarayı Millî Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesinde gerçekleştirdiği "Osmanlı'nın Sessiz Tanıkları" nakış koleksiyonu sergisi, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünün yürüttüğü "El Sanatları Bebek Tasarım Yarışması" ve İstanbul Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsünün hazırladığı "Beyoğlu'nun Tarihi Camilerine Minber Örtüsü Tasarımı ve Üretimi Projesi" faaliyetlerine katıldı. 
'Osmanlı'nın Sessiz Tanıkları' Nakış Koleksiyonu Sergisi, El Sanatları Bebek Yarışması ve Beyoğlu'nun Tarihi Camilerine Minber Örtüsü Projesi

İstanbul Dolmabahçe Sarayı Millî Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesi "Osmanlı'nın Sessiz Tanıkları" Nakış Koleksiyonu Sergisi

Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün önemli koleksiyonlarından biri olan 17. ve 19. yüzyıllara ait işleme örneklerinden esinlenerek hazırlanmış, geçmişi bugüne nakşederek Türk işleme sanatını doğru bilgilerle gelecek kuşaklara aktaran bir kültür arşivi niteliğinde olan "Osmanlı'nın Sessiz Tanıkları" nakış koleksiyonu sergisinin açılışı Genel Müdürümüz Yusuf Büyük, Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Meral Altınkaya, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Beşiktaş İlçe Millî Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, olgunlaşma ile halk eğitimi merkezi müdürleri ve sanatseverlerin katılımı ile gerçekleşti. 

Genel Müdürümüz Yusuf Büyük, olgunlaşma enstitülerinin unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizi, giyim, kuşam, nakış ve el sanatlarımızı gün yüzüne çıkaran, yeni nesillere aktaran kurumlar olduğunun, üretilen ürünlerin ulusal ve uluslararası anlamda ülkemizin tanıtımına fayda sağladığının altını çizerek "Osmanlı'nın Sessiz Tanıkları " adı altında hazırlanan bu sergideki eserlerin ne kadar anlamlı olduğunu belirtti. Sergiyi gezen Genel Müdürümüz emeği geçen herkese teşekkür etti.


El Sanatları Bebek Tasarım Yarışması Sonuçlandı 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Türk el sanatlarının araştırılması, tasarımı, üretimi, tanıtımı ve gelecek kuşaklara taşınması amacıyla düzenlenen "El Sanatları Bebek Tasarım Yarışması" sonuçları açıklandı. 

Jüri üyeleri tarafından eserler tasarım, görsellik, teknik kalite, giysi bütünlüğü, ambalaj ve karakter özelliklerine göre değerlendirildi. 

Yarışmada; Aıgut Gashamzade'nin eseri birinci; Leyla Güldallı'nın eseri ikinci; Ayşe Atalay'ın eseri ise üçüncü oldu.

Yarışmada dereceye giren eserlere ödüllerinin verilmesinin ardından Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük ön elemeyi geçen bebeklerin sergi açılışını gerçekleştirdi.  


Beyoğlu'nun Tarihi Camilerine Minber Örtüsü Tasarımı ve Üretimi Projesi

İstanbul'da "Beyoğlu'nun Tarihi Camilerine Minber Örtüsü Tasarımı ve Üretimi Projesi" kapsamında Bezm-i Alem Valide Sultan (Dolmabahçe) Camisine hazırlanan örtüler Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük' ün katıldığı bir törenle takdim edildi.

Törenin ardından Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük ve Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Dairesi Başkanı Meral Altınkaya, İstanbul Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ederek kurum çalışmaları ve devam eden projeleri hakkında bilgi aldılar. Genel Müdürümüz proje kapsamında görev alan idareci, öğretmen ve usta öğreticilere başarılarının devamını diledi. 

 

05-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-2020

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.