Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Osmanlı İlmiye Sınıfının Kıyafet Normu ve Giysileri Sempozyumu 2-3 Aralık 2022 tarihinde İstanbul'da düzenlendi.

Osmanlı İlmiye Sınıfının Kıyafet Normu ve Giysileri Sempozyumu 2-3 Aralık 2022 tarihinde İstanbul'da düzenlendi.

TÜBA tarafından hazırlanan Osmanlı İlmiye Sınıfının Kıyafet Normu ve Giysileri Sempozyumu 2-3 Aralık 2022 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

TÜBA Bilim ve Düşün serisi kapsamında İngilizce ve Türkçe olmak üzere yayımlanan ve satışa sunulan Osmanlı İlmiye Sınıfının Kıyafet Normu ve Giysileri adlı eserin verdiği ilhamla MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleştirilen sempozyum, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türk Patent Kurumu iş birliğiyle düzenlendi. 14 Üniversite ve 1 kurumdan 24 bilim insanının katılımıyla toplam 5 oturumdan oluşan sempozyumun açılış konuşması TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker tarafından yapıldı.

 

Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Sayın Genel Müdürümüz Sabahattin DÜLGER konuşmasında; kadim değerlerimizi yansıtan, zengin kültür birikimimizi temsil eden medeniyetimizin temellerinin oluşturulmasında, ilmiye sınıfında görev yapan alimler aldığı rolden ve kültürün önemli bir göstergesi olan giyim ve kuşamın Osmanlı devletindeki yerine değindi ve çalışmanın önemini vurguladı. 
 

Kültürel hafızamızın yaşatılmasına öncülük eden, kültürel değerlerimize özellikle de geleneksel sanatlarımızı araştıran, arşivleyen, aslına uygun olarak üretene, yenilikçi tasarımlarla gelecek kuşaklara aktaran Olgunlaşma Enstitülerinin kültürel süreklilik açısından gerçekleştirdiği kültürel çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Sempozyumda İzmir Olgunlaşma Enstitümüz tarafından hazırlanan 5 adet Osmanlı İlmiye Sınıfı Minyatür Gigür ve Giysi Koleksiyonu sergilendi.


02-12-202202-12-202202-12-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.