Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİNİN MARKASI "BOHÇA" ÜRETİM KAPASİTESİNİ ARTTIRMAYA DEVAM EDİYOR

Türk iğnesinin mucizesi
OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİNİN MARKASI

"Türk iğnesinin mucizesi" olarak hafızalarda yer edinen olgunlaşma enstitülerinin ilki, 1945'te Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde açılan olgunlaşma enstitülerinin, yıllar içinde çeşitli illerde sayıları 30'a yükseldi.

El sanatlarının çağdaş tasarımlarla buluşarak kendini yenilemesi amacıyla kurumsal dönüşüm çalışmaları başlatıldı. Tasarımcı, akademisyen ve moda dünyasından isimlerden oluşan bir danışma kurulu, enstitülerin durumunu yakın izlemeye aldı ve ihtiyaçlar tespit edildi. Çeşitli eğitim programları düzenlenerek tasarımcılarla iş birlikleri yapıldı. İki yılı bulan kurumsal dönüşüm sürecinde üretilen ürünler, "Bohça" adıyla bir markaya dönüştürüldü.

Türkiye'nin estetiği, zarafeti, el emeği bir BOHÇA'da. Olgunlaşma enstitülerimizin kurumsal dönüşüm süreci tescilli bir markanın ekonomiye kazandırılması ile taçlandı.

Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki olgunlaşma enstitülerinin ortak markası "Bohça" mağazasında maraş işi, Türk işi, Antep işi, blonya iğnesi, dantel angles, hesap işi, tel kırma, tel sarma, sim sarma gibi geleneksel el sanatları teknikleriyle hazırlanan çeyizlik ve ev dekorasyon ürünlerinin bulunmaktadır.

Olgunlaşma Enstitülerinde yıllardır tutulan desen arşivlerinden yararlanılarak hazırlanan eserler, çağdaş yorumlarla daha kullanışlı ve pazar değeri yüksek ürünlere dönüştürüldü. Geliri, olgunlaşma enstitülerinin eğitim kapasitelerinin artırılması ve genç tasarımcıların eğitiminde kullanılacak Bohça markasının aynı zamanda Türk el sanatları ve zanaatlarının yurt dışına açılmasında da önemli bir rol üstlenmesi bekleniyor.

Bohca.com.tr'ye ulaşmak için tıklayınız.

Her biri tarihî olarak çok önemli misyonu taşıyan, geçmiş üretim hafızasını günümüze taşıyıp şu anda yeni yaklaşımlarla, inovatif yaklaşımlarla, o ürünleri bir süs eşyasından çıkarıp günlük eşya, kullanılan eşyaya dönüştürme çabalarının merkezini teşkil eden olgunlaşma enstitüleri üretim kapasitesini artırmaya devam ediyor.

 

 

06-04-202306-04-202306-04-202306-04-2023

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.