Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Olgunlaşma Enstitüleri Personel Eğitimi İstanbul’da Gerçekleştirildi

Olgunlaşma Enstitüleri Personel Eğitimi İstanbul’da Gerçekleştirildi

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 25- 26 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul’da Olgunlaşma Enstitülerinin Kurumsal Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Olgunlaşma Enstitüleri Personel Eğitimi, Millî Eğitim Bakanlık Danışmanı Sayın İpek ÇOŞKUN, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Ahmet Vefa GÜLER, farklı üniversitelerde görev alan akademisyenler, sanat ve moda dünyamızın önemli isimleri, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan olgunlaşma enstitülerinde görevli öğretmen ve usta öğreticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış programında konuşan Millî Eğitim Bakanlık Danışmanı Sayın İpek ÇOŞKUN; “ Ülkemizde katma değerli üretim yapma hususunda atılımlar gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bizde bu hususta Millî Eğitim Bakanlığı olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu konuda ilk olarak çalışmalara başlamak istediğimiz yer olgunlaşma enstitüleri oldu. Olgunlaşma Enstitülerinin üretim temelli yeniden yapılandırılması amacıyla yeni bir sürece girdik. Bu eğitimde siz değerli öğretmen ve usta öğreticilerimizle etkileşimli bir süreç geçirmeyi ve sizlerin düşünce ve ihtiyaçlarınızı görmeyi istiyoruz.” Diyerek olgunlaşma enstitülerinin hedeflerine değindi. 

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Ahmet Vefa GÜLER ise; “ Olgunlaşma Enstitülerinin yeniden yapılandırılması hususunda birtakım çalışmalar başlatıldı. 6 ay önce başladığımız bu çalışmalar boyunca ciddi anlamda bir yol aldık. Bu süreçte bizlere en büyük desteği veren öncelikle Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın H. Hümeyra ŞAHİN Hanımefendiye, Bakan Danışmanımız Sayın İpek COŞKUN Hanımefendiye ve birbirinden kıymetli danışma kurulu üyelerimize teşekkürlerimi sunarım. Kurulumuz olgunlaşma enstitülerimizi yerinde ziyaret ederek tespitlerde bulundular ve önemli kazanımlar elde etmemizi sağladılar.” Dedi.

Türkiye’nin farklı üniversitelerinde görev alan öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hülya TEZCAN, Doç Dr. Sumio Okumura, Doç. Dr. Teymur RZAYEV ve Dr. Nursen GEYİK DEĞERLİ olgunlaşma enstitülerinde yapılan eğitimlerin ve üretilen her türlü ürünün akademik olarak kalite standartlarını artırma amaçlı eğitimler vermiştir. Türkiye’nin en gözde özel sektör temsilcilerinden Suzan TOPLUSOY ve Fırat NEZİROĞLU öğretmen ve usta öğreticilere dokuma, gelenekseli ve duyguyu ürüne yansıtma, üretim ve pazarlama konularında bilgi aktardı. 

Eğitimin 2. gününde Türkiye Tasarım Vakfı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve Topkapı Sarayı ziyaretleri yapılarak, Türk Kültürünü geleceğe taşımayı hedeflemiş ve amaç edinmiş eğiticiler, ecdad ile ilgili bilgi birikimlerine katkı sağlamış oldular ve kültürel bu gezi sonrasında eğitim sona erdi.

 

 03-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-2019

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.