Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

'Mutfakta Umut Var Projesi' Kapsamında Aşçı Çırağı Meslek Edindirme Kursları Başlıyor

'Mutfakta Umut Var Projesi' Kapsamında Aşçı Çırağı Meslek Edindirme Kursları Başlıyor

 

Genel Müdürlüğümüz, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP)  iş birliğinde imzalanan protokol kapsamında yiyecek ve içecek sektörünün ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için, ülkemizde geçici koruma altında bulunanlar ile meslek edinmek isteyen vatandaşlarımızdan toplamda 600 kişinin Aşçı Çırağı Kursu ile eğitilmesi ve belgelendirilmesi amaçlanmaktadır.

Genel Müdürlüğümüz "Mutfakta Umut Var Projesi" kapsamında "Aşçı Çırağı" meslek edindirme kurslarını Meslekî ve Teknik Anadolu Liseleri ve bu okullarda görev yapan öğretmenlerin desteği ile imzalanan protokol kapsamında yürütecektir.

Protokol kapsamında; 

  • WFP'nin uyguladığı Mutfakta Umut Var projesi bütçesi dâhilinde, belirlenen okulların Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı atölyelerinin kurs programına uygun donatılmaları ve temrinlik malzeme desteğinin sağlanması,
  • Kurs faaliyetlerinde görev alacak olan öğretmenlere eğitici eğitimi seminerlerinin düzenlenmesi, 
  • Aşçı Çırağı kursunun düzenlenmesi,
  • Sektörel gelişmeler doğrultusunda aşçı çırağı kurs programı ve eğitim materyallerinin hazırlaması/güncellenmesi,
  • Protokol kapsamında eğitim almış aşçı çıraklarının, İŞKUR aracılığı ile iş başı eğitim programına dâhil edilerek sonrasında istihdam edilmeleri,

sağlanacaktır.

Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mardin, Şanlıurfa ve Kilis illerinde "nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak" amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından onaylı "Aşçı Çırağı Kursu" belgesini almak için üç (3) aylık mesleki eğitimi tamamlayan tüm katılımcılar İŞKUR'un koordinasyonunda otel, restoran, kafe vb. iş yerlerinde üç (3) aylık işbaşı eğitimleri gerçekleştirecektir. Katılımcılar edindikleri meslekleri ile ilgili iş tecrübesine sahip olacak ve istihdam destek hizmetlerinden faydalanacaktır. Kursiyerlerin 3 aylık mesleki eğitim süresi boyunca yeme-içme ve yol masrafları karşılanacak, ayrıca işbaşı eğitimler sırasında da asgari ücretleri ve sosyal sigorta primleri ödenecektir.

İŞKUR iş birliği ile istihdamları gerçekleştirilecek olan kursiyerlerin kendilerine yeni bir yaşam kurmaları için fırsat sağlanacaktır. Sonuç olarak; hem geçici koruma altındaki bireylere hem de vatandaşlarımıza iş deneyimi ve gelir elde etmeyi sağlayarak sosyal uyum teşvik edilecektir. Devlet, sivil toplum ve özel sektörü içeren çok paydaşlı iş birliği projenin temel taşı olacak ve proje çıktıları Türkiye'deki dezavantajlı kadın ve gençlerin istihdamını engelleyen unsurların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Protokolün imzalanmasından sonra 600 kişiye verilecek olan Aşçı Çırağı eğitimleri 2020 yılı Şubat ayı itibari ile başlamış olacaktır. Kursiyerlerin eğitim süresi içerisinde yol ve yeme-içme masrafları, kursiyerlerin işbaşı eğitimleri sırasında alacakları asgari ücretleri ve sosyal sigorta primleri WFP tarafından karşılanacaktır.

 

 27-01-202027-01-2020

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.