Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Kütahya Halk Eğitimi Merkezi Yeni Hizmet Binasına Kavuştu, Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü Törenle Açıldı

Kütahya Halk Eğitimi Merkezi Yeni Hizmet Binasına Kavuştu, Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü Törenle Açıldı

KÜTAHYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MODERN BİNASINA KAVUŞTU

Kütahya Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Gayib Efendi Mahallesi, Şehit Emniyet Müdürü Uğur Gökcan Sokak’daki yeni hizmet binasında törenle hizmete girdi.

Daha etkin ve rahat bir çalışma ortamına kavuşan Kütahya Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nun açılış törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Vural Kavuncu, İshak Gazel ile Ahmet Tan, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Vali Yardımcısı Yüksel Kara, İl Emniyet Müdür vekili Hasan Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Davut Ezen, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

“KÜTAHYA BİRÇOK İLE GÖRE DAHA ŞANSLI”

Törende konuşan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasına kavuşmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Altunel, “Birçok yerde Halk Eğitimi Merkezlerimiz maalesef çok da müsait olmayan yerlerde eğitim ve öğretimlerine devam ediyorlar. Valimizin, milletvekillerimizin ve il müdürümüzün ekibinin yoğun çalışmalarıyla bugün Halk Eğitimi Merkezimizin yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştiriyoruz. Göreve geldikten sonra katıldığım ilk açılış olması ve bunun Kütahya’ya tevafuk etmesi ayrı bir güzellik. Eğitim - öğretim görecek, sanat öğrenecek Kütahyalıların inşallah gelecekte daha güzel meslek erbapları, sanatkarları, zanaatkarları yetiştirme konusunda bu kurumların en güzel hizmeti vereceğine inanıyorum” diye konuştu.

 “YAPILAN YATIRIM VİZYONUMUZU GÖSTERİYOR”

Halk Eğitimi Merkezi yeni hizmet binasının hayırlı olmasını temenni eden AK Parti Kütahya Milletvekili İshak GAZEL, “Böylesine güzel bir mekanı halkın eğitimi için tahsis etmek ve halk eğitimi merkezi binası yapmak suretiyle bir mekan oluşturmak çok önemli. Bu bizim vizyonumuzu ortaya koyan bir durum. Halk Eğitimi Merkezimiz ve Olgunlaşma Enstitümüz Kütahya’ya çok büyük hizmetler sunacaktır. 7’den 70’e toplumun her kesimini ilgilendiren alanlarda bu yatırımların yapılması, projelerin hayata geçirilmesi için gereken çalışmaları hep birlikte yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“DAHA FAYDALI HİZMET SUNULACAK”

Kütahya Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nun yeni hizmet binasında daha iyi işler başaracağına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Yeni halk eğitimi binamız, eğitim ve öğretime katkı sağlayan hususların başında, binalarımız geliyor. Her yönüyle çağdaş, her yönüyle eğitim için hazırlanmış bu binalarımız, eğitimdeki başarılarımızı katlayacaktır. Bundan önceki binalarımız da olmayan özellikleriyle, hem kursiyerlerimiz hem de usta öğreticilerimiz bu binalarda Kütahya’mızın ihtiyaç duyduğu daha faydalı bir eğitim sunabileceklerdir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir protokol üyeleri ile birlikte Kütahya Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nun açılışını gerçekleştirdi. 

Tören, yeni hizmet binasının gezilmesiyle sona erdi.

KÜTAHYA OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ TÖRENLE HİZMETE GİRDİ

Türk el sanatlarının yaşatılmasına katkı sağlayan, sanatsal ağırlıklı eğitim ve üretim çalışmalarını sürdürürken asıllarına sadık kalınarak gelecek kuşaklara aktarılmasına öncülük eden Olgunlaşma Enstitülerinin 16’ncısı Kütahya’da açıldı. 

Dumlupınar Üniversitesi tarafından tahsis edilen Tarihi Seyhan Konağı’nda hizmet verecek olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı ‘Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’nün açılış törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Vali Yardımcısı Yüksel Kara, İl Emniyet Müdür vekili Hasan Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri ile davetliler katıldı.

Enstitü Müdürü Hatice Gören açılış konuşmasında amaçlarından söz etti, Olgunlaşma Enstitüsü hakkında bilgiler verdi. Gören,  “Ülkemizde çoğunluğu büyük illerde olmak üzere bugün 16’ncısı olan Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’nde ilimizin zengin kültürüne ait el sanatlarını, sahip oldukları çok değerli kültürel mirası Kütahyalı hemşehrilerimizin beğenisine sunuyoruz. Amacımız, Kütahya’nın kadim kültürünü gün yüzüne çıkartarak ilimizin marka değerini artıran miras sanatkarı olmak. Enstitümüzün ilimize kazandırılmasında başta önceki Valimiz Sayın Şerif Yılmaz, Valimiz Sayın Ahmet Hamdi Nayir, Vali Yardımcımız Yüksel Kara olmak üzere Valiliğimize, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Sayın Remzi Gören’e,  Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel’e, daire başkanımız Sayın Hasan Yılmaz’a, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’nün hayırlı olmasını temenni eden Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, “Mekanların oluşturulmasında, olgunlaşma enstitüsünün tahsisinde emeği geçen yöneticilerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Eğitim öğretim yılının hemen başında bu eserlerin kazanılmış olması önemli” ifadelerini kullandı.

“KÜTAHYA İÇİN BİR İLK”

Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’nün tarihi canlı tutacağını dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir ise, “Olgunlaşma enstitümüz Kütahya için bir ilk. Bütün büyük illere nasip olmuş olan bu yapıda, bizim için kadim kültürlerin getirmiş olduğu çizgileri, Hititlerden, Friglere, Bizans’tan, Selçuklu’ya ve Osmanlı’dan biriktirdiğimiz kültürümüzün yaşatılmasını sağlayacak, onları canlı tutacak bir eğitim öğretim binamız olacak. Sayın genel müdürümüze, hem bunların hazırlanmasında, hem de bizi törende yalnız bırakmadığı için teşekkür ediyorum. Ayrıca, sayın milletvekillerimizin de eğitim yönündeki bu çalışmalarının da artarak devam edeceğini düşünüyorum, onlara da huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir protokol üyeleri ile birlikte Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’nün açılış kurdelesini kesti. 

Tarihi Seyhan Konağı’nı gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, konağın odalarında sergilenen tarihi değeri olan el sanatları ürünleri, iğne oyaları, Kütahya kadınlarına ait ağır kıyafetler, Kütahya Zeybeğine ait ürünler ile yine Kütahya kültürüne ait doğu yatağını inceledi.

 

 

19-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-2016

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.