Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Kurs Programı Onayları

Bakanlık Makamının 04.11.2020 tarihli ve 16070457 sayılı onayıyla yeni hazırlanan 10 kurs programı uygulamaya konulmuştur.
Kurs Programı Onayları

Bakanlık Makamının 04.11.2020 tarihli ve 16070457 sayılı onayıyla yeni hazırlanan 10 kurs programı uygulamaya konulmuştur.

Bu kurs programlarının arasında Deprem Sonrası Psikolojik Destek Kurs Programı da bulunmaktadır. Deprem sonrası yardım ve kurtarma çalışmalarının ilk önceliği, canlıların kurtarılması ve rehabilitasyonu olmaktadır. Ayrıca, depremin zarar verdiği binalar ve alt yapı hizmetlerinin onarılması faaliyetleri de arama ve kurtarma çalışmalarının ardından yapılmaktadır. Ancak deprem, fiziksel bir yıkıma ve canlıların ölümüne yol açmasının yanı sıra, hayatta kalanlar açısından da ciddi psikolojik sorunlar ortaya çıkarmaktadır, Psikolojik gerilim ve travma sonrası stres bozukluğu bu sorunların başlıcalarıdır.

Deprem felaketinin sık sık yaşandığı ülkemizde insanların deprem konusunda bilinçlendirilmesi; gerek bedensel, gerekse psikolojik yönlerden kendi kendilerine yetebilmelerinin ve çevresindekilere de yardım edebilmelerinin sağlanması açısından eğitilmesi hatta gerekli durumlarda profesyonel destek imkânlarından yararlanabilmeleri toplum sağlığı yönünden, en az imar düzenlemeleri ve imar planlamaları kadar önemli bir husustur.

Sonuç olarak bu program, tüm bireylerin deprem ve sonrasında psikolojik olarak desteklenmesini sağlayacak temel kazanımlar sunmayı amaçlamaktadır. 

 

Ekler

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.