Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

İSTİHDAM İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün bir arada önemli işler başardığı "Her zaman Herkes İçin Her Yerde Eğitim" felsefesini ilke edinmiş Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz, Yenilenebilir Enerji Sektöründe istihdam edilmek üzere eğitim alacaklar için Hatay İskenderun'da yeni bir laboratuvar oluşturdu.
İSTİHDAM İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Bilindiği gibi, Genel Müdürlüğümüz ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında "Yenilenebilir Enerji Sektöründe Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar için İstihdam Edilebilirliğin Artırılması Projesi"ni yürütmektedir. Proje ile yenilenebilir enerji sektöründe meslekî eğitimler ve beceri sertifikaları yoluyla 18 yaş üstü geçici koruma altındaki 500 Suriyeli ve ev sahibi topluluk üyelerine çağın gerektirdiği yeni meslek alanlarında istihdam sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Konya, Bursa, Kocaeli, Mersin ve Hatay'da eğitim ve donatım faaliyetlerini sürdürmektedir.

Atıl bina laboratuvar yapıldı

Bu amaçla, proje kapsamında İskenderun Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan atıl durumdaki taşınmaz, yenilenebilir enerji laboratuvarı olarak değerlendirilmek üzere; İskenderun İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve OSB Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle 20 yıllığına İskenderun Halk Eğitimi Merkezi'ne tahsis edilmiştir.

30 Temmuz 2021 tarihinde İskenderun Organize Sanayi Bölgesindeki söz konusu yenilenebilir enerji laboratuvarının açılışı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Yusuf Büyük, Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanımız Mustafa Şahin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP Türkiye) Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, projenin fon sağlayıcısı Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Kang Jung, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı'nın katılımları ile gerçekleşmiştir.

Eğitime hazır

Açılış sonrasında ilk etapta 30 kursiyer ile faaliyete geçecek olan binanın iç ve dış tadilatı yapılarak atölye ve derslik için renovasyon çalışmaları tamamlanmış ve atölye donanım malzemeleri temin edilmiştir. Bina 1 teorik derslik, 1 atölye, idareci odası, mutfak, lavabo ve düzenlemesi yapılan (bahçe katı) terastan oluşmaktadır.

Derslik ve atölye için gerekli olan başta iş sağlığı ve güvenliği, güneş enerji sistemleri, rüzgâr enerji sistemleri, otomasyon, bilgisayar ve sarf malzemeleri olmak üzere tüm ihtiyaçlar proje bütçesinden karşılanmıştır.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, dünyanın yenilebilir enerjiye büyük önem verdiğine dikkati çekerek, açılan laboratuvarın bu alanında kalifiye eleman ihtiyacının gidermesine katkı sunacağını söyledi. Genel Müdür Büyük, şunları söyledi:

Gelecek, yenilenebilir enerjide

"İnsanlık fosil yakıtlardan hızla kurtulmaya çalışmaktadır. Gelecek, yenilenebilir enerjide. Çünkü fosil yakıtlar (petrol, doğalgaz, kömür) hem çevreyi kirletmekte hem de zamanla tükenecektir. O nedenle bütün dünya yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmekte. Ülkemizde de bu konuda önemli yatırımları var. Bu durum yenilenebilir enerji alanında kalifiye eleman ihtiyacının önemini ortaya koymaktadır. Genel Müdürlüğümüz, bu ihtiyaca cevap vermek için "Yenilenebilir Enerji Sektöründe Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar için İstihdam Edilebilirliğin Artırılması Projesi" hayata geçirdi. Proje kapsamında Suriyeli misafirlerimiz ile birlikte 500 kişiye yenilebilir enerji alanında istihdam sağlamak amacıyla kurs vereceğiz. Bu güzel laboratuvar da projenin önemli aşamalarından biri olacak."

Törene katılan yetkililer, "Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı"nın açılışından sonra kursiyerlerle bir araya gelerek, sohbet edip, çalışmalarında başarı dilediler.

30-07-202130-07-202130-07-202130-07-202130-07-202130-07-202130-07-202130-07-202130-07-2021

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.