Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

İstanbul Tophane-i Amire'de Olgunlaşma Enstitüleri Kurumsal Dönüşüm Toplantısı Ve Hafıza Sergisi Düzenlendi

İstanbul Tophane-i Amire'de Olgunlaşma Enstitüleri Kurumsal Dönüşüm Toplantısı Ve Hafıza Sergisi Düzenlendi

12 Ekim 2019 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi'nde "Olgunlaşma Enstitüleri Kurumsal Dönüşüm Toplantısı ve Hafıza Sergisi" programı düzenlendi.

Programa Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Hanımefendi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Yeşilay Yönetim Kurulu üyesi Esra Albayrak'ın da aralarında bulunduğu, moda, sanat ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Olgunlaşma enstitüleri 1945'te yola çıkan Türkiye'nin sanat ve zanaat hafızasının en güçlü temsilcilerindendir. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü çatısı altında yer alan 24 enstitüde gençlerin sanat, zanaat ve tasarım eğitimi alması hedeflenmektedir. Kuruluşundan bu güne geçen sürede binlerce usta ve zanaatkar yetiştiren enstitülerde 2019 yılında Cumhurbaşkanının Eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde ve Milli  Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un uhdesinde dönüşüm süreci başlatılmıştır. Dönüşümün amacı, enstitülerin bugüne ve geleceğe dönük tasarımları ve tasarım eğitimlerini ortaya koyması ve bunun sektörel temsilini yapabilmesidir. 

Tarihi Tophane-i Amire sergi salonunda kültür ve sanat alanının öncü isimleri ile gerçekleştirilen sergiyi gezmesinin ardından Sayın Emine Erdoğan "İlki, 1945'te Beyoğlu'nda kurulan Olgunlaşma Enstitülerinin yakaladığı başarıyı, belki de en güzel 'Türk İğnesinin Mucizesi' diyerek özetleyebiliriz. Buradan çıkan eserler, dünyanın ileri gelen isimlerinin takdirini toplamıştır. Kıyafetlerde kullanılan tek bir motif bile, Türkiye'nin ruhundaki kültürel incelikleri fevkalade bir şekilde tanıtmıştır. Salondaki kıyafetlere, şahane nakışlara, kasnaklara gerilmiş işlere baktığımızda, zamanda bir yolculuğa çıkmamak işten bile değil. Tabii çoğumuz, bunları evdeki hanımların boş zamanlarını geçirmek, evi süslemek için yaptıkları uğraşlar zannederdik. Halbuki yanı başımızdaki annemizin, teyzemizin, büyükannemizin birer sanatçı olduğunu düşünmezdik. Türk evlerinin birçoğu aslında sanat atölyesidir. Sadece tabelası asılmamıştır.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023'te, Olgunlaşmanın yeni ruhu ve tasarımlarını, Tarsus Gemisi'ne yükleyerek, Akdeniz limanlarında sergiler düzenleyelim. İnanıyorum ki, geçen 70 yılda sanat ve zanaat alanında dünyaya söyleyecek çok söz biriktirdik. Bilhassa her şeyin birbirine benzediği bu kültürel kuraklıkta, Tarsus Gemisi'ne yüklenecek olan enerjinin, dünyanın sanat nabzını hızlandıracağını düşünüyorum. Yeni tasarımlarla, 'Türk İğnesinin Mucizesi'ni yeniden ispat edeceğimize inanıyorum." Diyerek sözlerini tamamladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyetin bize hediye ettiği nadide emanetlerden biri olan Olgunlaşma Enstitülerimizin hak ettiği noktaya gelebilmesi için başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere bu salondaki herkesi bir mesuliyeti var. Yeni dönemde sizlerin desteğiyle Türk iğnesinin mucizesini bütün dünyaya anlatacağımıza inancımız tamdır. Kültür ve sanat diplomasisinde ülkemizin daha yüksek sesle kalıcı eserler oluşturması ve dünyanın birçok müzesinde bizim eserlerimizin daha fazla yer alması elbette hedefimiz. Bahsi geçen bu konularda birçok ülkeyle de temasımız var. Bu ülkelerle yakın ilişkiler kurarak tasarım konusunda bir fikir alışverişi ve istişare sürecindeyiz. Bu süreci 2023 yılına kadar nihai bir hedefe ulaştırmayı da gayret ediyoruz." diyerek enstitülerin gelecek vizyonlarını kamuoyuna açıkladı.

Tüm sanat severler için, Tophane-i Amire Kültür Merkezi'nde Olgunlaşma Enstitüleri Kurumsal Dönüşüm Toplantısı ve Hafıza Sergisinin kapıları 25 Ekim 2019 tarinine kadar açık olacaktır.

 

15-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-2019

 

 

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.