Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sn. Mehmet Nezir GÜL Amman’da gerçekleştirilen Suriyeli çocuklar “Kayıp Kuşak Olmasın İstişare Toplantısı”na katıldı.

11 Nisan 2019 tarihinde Ürdün’ün Amman şehrinde “Kayıp Kuşak Olmasın”  istişare toplantısına Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Nezir GÜL, Göç ve Acil Durum Eğitim Daire Başkanlığı Şube Müdürü Kadir ALTUNKAYNAK ve Araştırma Görevlisi Hilal BÜKE SÖKMEN Bakanlığımız adına katılım sağladı.   
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sn. Mehmet Nezir GÜL Amman’da gerçekleştirilen Suriyeli çocuklar “Kayıp Kuşak Olmasın İstişare Toplantısı”na katıldı.

"Kayıp Kuşak Olmasın" (NLG) girişimi, Suriye ve Irak krizlerinden etkilenen çocuk ve gençlerin içinde bulunduğu güç duruma dikkat çekmek amacıyla 2013 yılında başlatılmıştır. NLG girişimi kapsamında; eğitimin üç temel ayağı, çocuk koruma ile ergenler ve gençler alanında faaliyetler yürütülmektedir.

Bakanlığımız temel politikası gereği ülkemizde bulunan Suriyeli çocukların kendilerine güzel bir gelecek inşa etmeleri ve kayıp nesil olmamaları amacıyla eğitim hizmetlerinden faydalanmaları çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar NLG girişimi tarafından da desteklenmektedir. Bu kapsamda NLG girişimi ortaklarından olan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliğinde yürütülen çalışmalar devam etmektedir. 

Toplantı UNICEF Bölge Direktörü ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Bölgesel Koruma Koordinatörü açılış konuşmalarıyla başlamıştır. Ardından Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Suriye’den gelen katılımcılarla gerçekleştirilen odak grup çalışmalarıyla “Suriye’nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi”ne ilişkin, eğitim alanında desteklenmesi gereken konular ve atılacak temel adımlar tartışılmıştır.

Toplantıda Bakanlığımız adına söz alan Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Nezir GÜL, Suriye krizinin başlangıcından günümüze kadar Suriyeli çocukların kendi geleceklerini inşa etmeleri amacıyla ülkemizde sunulan eğitim hizmetlerinden faydalanmalarına yönelik Bakanlığımız birimlerinin seferber olduğunu ve okullaşma konusunda yol kat ettiğimizi belirtmiştir. 

Genel Müdürümüz günümüze kadar eğitim alanında, psikososyal destekler, öğretmen eğitimleri, altyapı eksikliklerinin giderilmesi, materyal temini, Türkçe dil kursları, meslek kursları, sosyal uyumu güçlendiren faaliyetler, aile bilgilendirme faaliyetleri, personel istihdamı gibi birçok alanda Bakanlığımızca hizmet verildiğini ifade etmiştir.

 

18-04-201918-04-2019

 

 

 

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.