Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Klasik Sanatlar Derneği arasında Protokol İmza Töreni

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü İle Klasik Sanatlar Derneği Arasında Genel Kurslar İle Mesleki Ve Teknik Kurslar Düzenlenmesine Yönelik İş Birliği Protokolü İmzalandı
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Klasik Sanatlar Derneği arasında Protokol İmza Töreni

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Klasik Sanatlar Derneği arasında 19/02/2019 tarihinde imzalandı. Yapılan Protokol kapsamında geçmişten günümüze Türk kültüründe önemli yeri olan geleneksel sanatlarımızın Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencilerine ve bu eğitimi talep eden, yaş sınırı olmadan tüm vatandaşlarımıza yönelik eğitimler yapılacak. Düzenlenen imza törenine Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, Klasik Sanatlar Derneği Başkanı Zeki YAVAŞİ, Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat AŞIM ile Mehmet Salih KÖSE katıldı.

 

İmza töreninde Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL bu Protokol kapsamında yapılacak faaliyetler ile geleneksel birçok sanatımızın aslına uygun bir şekilde eğitimlerini yapılacağını, bu değerlerimizin muhafaza edilip yaşatılacağını, bu kültür ve sanat mirasımızın  nitelikli olarak gelecek nesillere aktarılacağını belirtti. Dernek Başkanı Zeki Yavaşi ise yapılan bu iş birliğinin ülkemize hayırlı olmasını dileyerek “Hüsn-i hat, tezhip, ebru, minyatür gibi sanatlarımızla ilgi eğitimler vermek, bu sanatları geliştirerek yaygınlaştırmak, desteklemek; bu sanatlarımızı gelecek nesillere aktarmak temel amacımızdır.” dedi. 

 

Geleneksel sanatlarımıza ilişkin toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla düzenlenen Protokol kapsamında cilt, çini, naht, kalemişi, sedef kakma, edirnekâri, kündekâri, bilimsel bitki çizimi, seramik halı, kilim, kaligrafi, fotoğrafçılık, Osmanlı Türkçesi, ahşap sanatları, ahşap oyma, resim gibi geleneksel sanatlarla ilgili eğitimler verilerek bu sanatları daha geniş kitlelere, özellikle gençlerimize tanıtmaya ve sevdirmeye yönelik kültür ve sanat çalışmaları (yayın eğitim, seminer, sergi, konferans, panel, sempozyum) düzenlenecektir. 

 

25-02-201925-02-201925-02-201925-02-2019

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.