Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

GÖÇ YOLUNDA TEKE YÖRESI YÖRÜKLERI SERGİSİ ANTALYA'DA AÇILDI

Kadim yörük kültürünün canlandırıldığı Göç Yolunda Teke Yöresi Yörükleri Sergisi Antalya Lisesinde açıldı.
GÖÇ YOLUNDA TEKE YÖRESI YÖRÜKLERI SERGİSİ ANTALYA'DA AÇILDI

Antalya Olgunlaşma Enstitüsünün AR-GE çalışmaları kapsamında hazırlanan sergi;  Millî Eğitim Bakanımızın kıymetli eşleri Nebahat ÖZER, Antalya Valimizin kıymetli eşleri Hanife YAZICI, Trabzon Valimizin kıymetli eşleri Şenay USTAOĞLU, İl Protokolü ve halkın yoğun ilgisiyle eğitim tarihimizin önemli simgelerinden olan Antalya Lisesinde açıldı.

Sergide; Alanya'nın ipeği, Elmalı'nın gümüş işlemeciliği, Akseki'nin Gılamık dokuması, İbradı'nın Ormana bezi, Döşemealtı'nın kilimi, Isparta'nın halısı, Burdur'un Alaca dokuması, ile  İbecik gelin bebeği, Isparta'nın Senirkent bebeği gibi geleneksel dokuyla 5.000 parça üründe Teke Yörük Kültürü her yönüyle ilmek ilmek işlenerek beğeniye sunuldu.

Geleneksel yörük kültürümüze ışık tutan "Göç Yolunda Teke Yöresi Yörükleri" aynı zamanda Antalya'nın sosyal yapısına da öncülük etmekte ve yeni tasarımlara kaynak oluşturmaktadır.

Ürünler, Antalya Olgunlaşma Enstitüsü ekibi tarafından canlı sergi sunumuyla ziyaretçilere bire bir aktarıldı.

Sergi 01-08 Mart 2022 tarihleri arasında açık tutulacak olup randevulu canlı gösteri sunumu ile ziyaretçilerini ağırlayacaktır.

02-03-202202-03-202202-03-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.