Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

‘‘Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’’ nin Yeni Dönem Eğitimleri 10 İlde Başladı

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’nde yeni dönem eğitimleri 10 ilde aynı anda başladı. Yaklaşık 6 ay sürecek eğitimler Adana, Kayseri, Denizli, Trabzon, Gaziantep,  Erzincan, Mersin, Muğla, Kocaeli ve Sivas’ta bulunan toplam 72 Halk Eğitim Merkezi’nde 140 danışman öğretmenin liderliğinde eşzamanlı yürütülecek. Eğitim içerikleri Millî Eğitim Bakanlığı’nın e-öğrenme platformuna yüklenerek çok daha fazla kadının eğitimlerden faydalanması sağlanacak.
‘‘Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’’ nin Yeni Dönem Eğitimleri 10 İlde Başladı

İlk yılında 10 bin kadına ulaşarak 15 milyon TL’yi aşkın ekonomik değer yaratan Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’nin yeni döneminde de 10 bin kadına daha eğitim verilerek toplam 20 ilde 20 bin kadına ulaşılmış olacak.

Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’nin yeni dönem kursiyer eğitimlerinin duyurusu, Kocaeli Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki Başyemenici, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Dr. Aydın Kolat katılımıyla Kocaeli´de düzenlenen toplantıda yapıldı. 

Colman Deegan: “Eğitimleri e-platforma taşıyoruz, 81 ildeki kadınlara ulaşacağız”

Ülkelerin gelecekte global rekabette var olabilmesinin ancak kadınların ekonomiye daha fazla katılımıyla mümkün olacağına dikkat çeken Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, şöyle konuştu: 

“Girişimcilikte Önce Kadın Projesi ile kadınların girişimcilik yoluyla ekonomiye tam katılımlarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu yıl projemizi dijital teknolojilerin imkânlarından yararlanarak daha fazla kadının erişimine sunmak üzere çalışıyoruz. Tüm eğitim içeriklerini Bakanlığın e-öğrenme platformuna yükleyerek Türkiye’nin 81 ilindeki kadınlara ulaştırma arzusundayız. Vodafone olarak, kadınlara istihdam yaratmaya yönelik faaliyetlerimizi artırarak sürdüreceğiz.”

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki Başyemenici, şunları söyledi:

“Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, e-yaygın otomasyon sistemine geçtiğimiz 2008 yılından bugüne alınan verilere göre yüzlerce alanda yaklaşık 44 milyon kursiyere eğitim verilmesini sağlamıştır. Girişimcilikte Önce Kadın Projesi kapsamında da geçen dönem,10 bin kadınımıza fikir nasıl bulunur, dijital mobil teknolojiler pazarlama mali yükümlülükler, iletişim becerileri ve girişimcilik konularında eğitimler verdik. Böylece kadınlarımız hem meslek sahibi oldular hem üretim yaptılar hem de internet üzerinden ürünlerini satarak ekonomiye katkı sundular. Bu önemli misyonla girişimcilik alanında da farklı ve insanların hayatına dokunabilecek bir alana el attığımızı düşünüyorum. Kadınlarımızın hayatına yeni bir motivasyon getirecek, yaptıkları ürünlerin sadece eşe dosta hediye edebilecekleri basit bir hobi niteliğinden çıkarabilecek, onların hayatını değiştirebilecek, onları birer iş ve mobil ticaret erbabı olarak yetiştirecek bu projenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Dr. Aydın Kolat şunları kaydetti: 

“Girişimci kadınlarımızın böyle bir rekabet ortamına girebilmelerini cesaretlendirmeyi hedefleyen Girişimcilikte Önce Kadın Projesinde paydaş olarak bulunmaktan gurur duyuyoruz. Böyle özverili bir projenin en keyifli kısmı kadınlarımızın güncel teknolojileri de kullanarak hem üretip hem de satarak aile bütçelerine katkı sağlar duruma gelmeleri olacak.”

E-öğrenme platformuyla daha fazla kadına ulaşılacak

Yeni dönemde, ilk dönemden farklı olarak, eğitim içerikleri Millî Eğitim Bakanlığı’nın e-öğrenme platformuna yüklenecek ve çok daha fazla kadının eğitimlerden faydalanması sağlanacak. Eğitim almaya başlayan kursiyerler, el emeği göz nuru ürünlerini projenin on-line satış sitesi olan oncekadin.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilecek. Siteye üye olan kursiyerleri cesaretlendirip teşvik etmek için Ekim ayında düzenlenecek yarışmayla başarılı kadınlar cansuyu sermayesi ile ödüllendirilecek.

Kadınları ekonomiye kazandırıyor  

Kadınların ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarına katkıda bulunmayı hedefleyen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi Nisan 2015’te hayata geçirildi. Projenin birinci döneminde, 100 danışman öğretmenle 10 ilde 10 bin kadın kursiyere ulaşıldı. Kadınlara 243 bin saat eğitim verildi. Projenin önemli bileşenlerinden biri olan dijital mağazaya (oncekadin.gov.tr) 3 bin kursiyer üye olurken, 14 kategoride 16 bin 534 ürün ilanı girildi. Sitede toplam bin 512 ürünün satışı gerçekleştirildi. Kursiyerlerin siteye üye olmalarını ve ilan girmelerini teşvik ederek başarı hikâyeleri çıkarmak amacıyla düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’nda ise toplam 26 bin 500 TL ödül dağıtılarak kadınların gelecek planlarına destek verildi. 

 

  09-03-201709-03-201709-03-201709-03-201709-03-2017

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.