Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Yusuf Büyük'ün 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü Mesajı

Yaşamları boyunca herhangi bir sebeple okuma yazma öğrenememiş ancak okuma arzusunu yüreklerinden hiç yitirmemiş vatandaşlarımızın tamamına ulaşmak istiyoruz. Bu sebeple 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü'nde farkındalık yaratarak ulaşamadığımız tek bir vatandaşımız kalmaması için ülke çapında okuma yazma kursları açmaya devam edeceğiz.
Genel Müdürümüz Yusuf Büyük'ün  8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü Mesajı

Okuryazarlık kavramının geçmişi binlerce yıl öncesine dayanır fakat okuryazarlığın dünya üzerinde yaygınlık kazanması çok yeni tarihlere, Endüstri Devrimi'nin yapılması, kâğıt ve matbaanın ucuzlaması ile kitapların daha kolay ulaşılır hâle gelmesine dayanır. Endüstri Devrimi ile okuryazarlık oranında çok hızlı bir artış yaşanmıştır.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) herkes için okuryazar bir dünya vizyonunu geliştirerek, 1946'dan beri küresel okuryazarlık çabalarının ön saflarında yer almıştır. UNESCO okuma yazma becerilerini yaşam boyunca edinme ve geliştirmeyi, eğitim hakkının özünü oluşturan bir parçası olarak görmektedir. 

Uluslararası Okuryazarlık Günü, okuma yazma bilmeme ve bu durumla bağlantılı sorunlar hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla ilk kez 8 Eylül 1966'da kutlandı. O günden beri de, uluslararası toplumun yetişkinlerin okuryazarlık durumu konusunda bilgilendirilmesi ve bunun önemini küresel ölçekte vurgulanması hedeflenmektedir.

1 Kasım 1928 tarihinde gerçekleştirilen Harf Devrimi ile Türkiye'de okuryazarlık için Latin kökenli Yeni Türk Alfabesi alfabesi kabul edilmiş, bu sayede de okuma yazma oranında artış yaşanmıştır. Ülkemizde 2019 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye geneli okuma yazma bilme durumu (15 yaş ve üstü)  % 95,91'dir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri hanımefendi Sayın Emine Erdoğan'ın himayelerinde 05 Şubat 2018 tarihi itibarıyla resmi olarak başlatılan ve tüm vatandaşlar okuryazar olana kadar sürdürülmesine karar verilen okuryazarlık seferberliği hâlen devam etmektedir.


07-09-2020

 

Seferberliğin başladığı günden bugüne kadar hiç okuma yazma bilmeyen ve ilkokula denk belge almak isteyen 1 milyonu (1.044.798 ) aşkın kişiye ulaşılmış, 1.5 milyonu aşkın ders materyali bastırılarak kursiyerlere ulaştırılmıştır.

Ülkemizde başlatılan seferberlikte okuma yazma bilmeyen nüfusun yaklaşık %30'una ulaşılmıştır. Bu kurslara katılanların yaklaşık %85' i kadın, %15'i ise erkek kursiyerdir. Bu da gösteriyor ki ülkemizdeki okuma yazma bilmeyen kadınlara ulaşma noktasında başarı oranımız gün geçtikçe artmaktadır.

 Yüce dinimiz de okumaya büyük önem vermiştir. Nitekim, Kur'an-ı Kerim'in ilk emri  "oku!" dur. Kur'an'ın ilk inen bölümünde ve ilk sözlerinde okuma ile birlikte kaleme de vurgu vardır ki bu da malum olduğu üzere yazmayı işaret etmektedir. Kur'an, okuma yazmaya o denli önem vermektedir ki açıkça kalemin üzerine yemin etmektedir. 

Hz. Muhammed (sav), Bedir Savaşı'nda tutsak alınan Mekkeli müşrik askerlerin salıverilme koşullarından biri olarak on Müslüman'a okuma yazma öğretme şartını koymuştur. Yani okuma yazmaya bu denli önem vermiştir. Okuma yazmayı öğrenen ve "Oku!" emrine uyarak aydınlanan herkesin parlak bir ışık gibi etraflarını da aydınlatmalarını ümit ediyorum.

Dünya Okuma Yazma günü vesilesi ile halk eğitimi merkezlerimizdeki yetişkin okuma yazma kurslarına katılan tüm kursiyerleri yüreklerinde açtıkları okuma ışığından dolayı tebrik eder, okuma yazma çalışmalarında görev alan tüm kurum, kuruluş ve kişilere bakanlık olarak teşekkür ederim.

 

07-09-202007-09-202007-09-202007-09-2020

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.