Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün Dünya Mülteciler Günü Mesajı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün Dünya Mülteciler Günü Mesajı

İnsanlık tarihi bir nevi mülteci tarihidir. Zorla yerinden edilmiş insan, mülteci ve sığınmacı konumundaki binlerce insan tarihin her döneminde yaşadıkları devleti-yurdu-ülkeyi-coğrafyayı-mekânı tabii, siyasi, ekonomik ve kültürel sebeplerle terk etmek durumunda kalmıştır. Bu durum günden güne azalması gerekirken ne yazık ki günümüzde daha da artarak bir trajediye dönüşmüştür.

20 Haziran 2001'den beri her yıl 20 Haziran, tüm dünyada DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle kaynaklardan derlenen 2018 Yılı verilerini paylaşmak istiyorum:

Dünya genelinde 68,5 milyon zorla yerlerinden edilmiş insan,

26 milyona yakın mülteci,

3 milyon sığınmacı,

2018 yılında her dört saniyede, evini terk eden bir kişi,

Mültecilerin yarıdan fazlası sırasıyla Afganistan, Somali, Irak, Suriye ve Sudan'dan,

Mültecilerin yarısı 18 yaş altında, 

Dünya genelinde mültecilere %81 oranında destek veren ülkeler yoksul veya kalkınmakta olan ülkeler,

Ülkeleri içinde en çok yer değiştiren kişiler Suriye ve Kolombiya'da,

Türkiye 3,6 milyonu Suriyeli, kalanı diğer ülke vatandaşlarından oluşmak üzere 4 milyona yakın kişiye ev sahipliği yapmakta,

Dünyada nüfusuna oranla en çok mülteci kabul eden ülkeler Lübnan, Ürdün ve Türkiye.

Bu tablo günümüzde insani dramın ne yazık ki artarak devam ettiğini bize göstermektedir. Milletimiz, tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de uluslararası kuruluşlarca kendine verilen sözler yerine getirilmese de zor duruma düşmüş tüm mağdurlara ya yerinde ya da ülkesinde elinden gelen yardımı yapmaktadır. Bu durum bugüne kadar böyle devam etmiştir, bundan sonra da böyle devam edecektir. Çünkü inanıyoruz ki mazlumun, garibin, düşmüşün, fakirin, hastanın, mağdurun ve çaresizin elinden tutana Allah, yardımını esirgemeyecektir. 

Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın belirttiği hassasiyeti "Çoğu zaman ölümü göze alarak açlıktan, çatışmalardan, iç savaş ve fakirlikten kaçan bu insanlara yardım eli uzatmak insanlık onurunun ve vicdanının bir gereğidir." Genel Müdürlüğümüz Personeli devam ettirecek ve ülkemize bir şekilde gelen misafirlerimizin eğitim taleplerini karşılamak için tüm gücüyle çalışacaktır. Bu hususta Allah'ın yardımına ve milletimizin desteğine güvenmekteyiz.

Bir daha Dünya Mülteciler Günü'ne gerek kalmayacağı, adalet ve barış üzere bir hayatın kurulacağı güzel günlere kavuşmak dileğiyle tüm misafirlerimize ve dünyadaki tüm mazlumlara selamlarımı iletirim.

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.