Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRÜMÜZ KAHRAMANMARAŞ'TA "KIRK YAMADA KIRK MARAŞ" SERGİSİNİN AÇILIŞINA KATILDI

Genel Müdürümüz Sabahattin Dülger ile Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Daire Başkanımız Şule Cıvgaz Kazancıoğlu Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünce hazırlanan "Kırk Yamada Kırk Maraş" sergisi açılışına katıldı.
GENEL MÜDÜRÜMÜZ KAHRAMANMARAŞ'TA

"Küçükarık Taziye Evi" bahçesinde yapılan sergi açılışına Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Milletvekilleri, kaymakamlar, belediye başkanları ve vatandaşlar da katıldı. Açılış kurdelasının kesilmesinin ardından sergilenen eserler ziyaret edildi.

Sergi ile ilgili açıklamada bulunan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sabahattin DÜLGER, öncelikle kurtuluş gününde Kahramanmaraş'ta olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Olgunlaşma enstitüleri geçmişimizin güzelliklerini, tarihimizi, kültürümüzü ve yaşanılanları bugüne aktarmak, gelecek nesillere ulaştırmak misyonuyla hareket eden nadide kurumlarımızdır. Ülkemiz genelinde bulunan 24 olgunlaşma enstitüsünden birisi de 2018 yılında kurulmuş olan Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü'dür. Enstitümüz, 3 yıldır devam eden bir geleneği bu yıl 'Kırk Yamada Kırk Maraş' sergisi aracılığıyla Kahramanmaraş halkı ile buluşturdu. Ben de bu vesile ile bugün buraya geldim." şeklinde konuştu.

Sergiden çok keyif aldığını belirten Genel Müdürümüz Sabahattin Dülger, son olarak şunları söyledi: "Çok keyifli görseller yaşadık. Kahramanmaraş'ın tarihini, kültürünü ve sosyal hayatını gördük. Kahramanmaraşlı nasıl yaşıyor, bunu net bir şekilde görebildik. Bir kültür ve tarih şehrine yakışacak bir kompozisyon oldu. Olgunlaşma enstitülerimizin bu tür etkinlikleri devam edecek. Bu vesile ile herkesi olgunlaşma enstitülerinin etkinliklerine davet ediyor, bu sergide emeği geçen herkesi kutluyorum."

Diğer yandan Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü tarafından şehrimizi çok yönlü tanıtmaya ve ecdadımızın eşsiz mirası olan sivil direnişimizi yâd etmeye yönelik üç yıldır gerçekleştirilen sergiler, gelenek haline getirildi.

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102.yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen "Kırk Yamada Kırk Maraş" isimli sergi, kadim el sanatımız kırk yama tekniği ile oluşturuldu.

"Kırk Yamada Kırk Maraş" sergisi Küçükarık Taziye Evi bahçesinde 11-13 Şubat 2022 tarihleri arasında, Piazza Alışveriş Merkezi'nde ise 14-21 Aralık 2022 tarihleri arasında vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacaktır.

 

11-02-202211-02-202211-02-202211-02-202211-02-2022

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.