Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi Oryantasyon Toplantısı Ankara'da Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (MEB/ HBÖGM) ve Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) adına Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) iş birliği ile yürütülen,  "Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum için Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi"nin Oryantasyon Toplantısı 16 -18 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara'da düzenlendi.
Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi Oryantasyon Toplantısı  Ankara'da Gerçekleştirildi

Toplantı, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, MEB, GIZ, SGDD PEP proje ekipleri ile projenin yürütüldüğü Adıyaman, Denizli, Diyarbakır, İstanbul ve Tekirdağ illerinde bulunan 18 halk eğitimi merkezinde proje kapsamında görev alan personelin katılımı ile gerçekleştirildi.

Halk eğitimi merkezlerinde "yaşam becerileri sorumlusu, proje asistanı ve sosyal destek uzmanı" olarak görev yapan proje personeline; "MEB çalışma kuralları, temel koruma prensipleri, raporlama, çalışma prosedürleri, istihdam destek mekanizmaları, satın alma ve lojistik, idari işler ve finans" gibi konularda eğitimler verildi.

Proje yararlanıcılarının en az yüzde 30'unun kadın olması planlanıyor

800'ü ev sahibi topluluktan ve 800'ü Suriyeli olmak üzere toplam 1600 yararlanıcıya ulaşılması hedefleniyor. İstihdam odaklı olarak planlanan proje kapsamında; Suriyeli yararlanıcılara Türkçe dil eğitimi verildikten sonra, ev sahibi topluluktan yararlanıcılarla birlikte iş gücü piyasasının talepleri doğrultusunda belirlenen meslekî eğitimler verilecek. Eğitimlerini tamamlayan yararlanıcıların kısa dönemli istihdamının destekleneceği proje kapsamında, işverenlere 3 aylık istihdam teşviki de sağlanacak.

12 ay sürecek proje ile kalkınmada yaşamsal önem arz eden kadın istihdamının arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda, proje yararlanıcılarının en az yüzde 30'unun kadın olması planlanıyor.

Yararlanıcılara "İş sağlığı ve güvenliği", "Türkiye'deki çalışma etiği, kültürü ve şartları" ile "Çalışma izinleri" konularında seminerler verilmesi planlanan proje kapsamında, Türkiye'de KOSGEB desteği ile nasıl iş kurabilecekleri hakkında çalıştaylar da düzenlenecek. Ayrıca; iş arayışında olan yararlanıcılara İŞKUR ve diğer iş arama veri tabanlarına kayıt olabilmeleri konusunda danışmanlık hizmeti sunulacak.

 

24-10-201924-10-2019

 

 

 

                                                     

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.