Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Eğitim Kalitemiz AB ile Uyumlu Hâle Geliyor

 Eğitim Kalitemiz AB ile Uyumlu Hâle Geliyor

Eğitim Sistemimizin Avrupa Birliği ülkeleri ile uyumlu hale getirilmesi için yapılan Türkiye Yeterlilik Çerçevesi, Avrupa Yeterlilik Çerçevesi Referanslama çalışma toplantısına Millî Eğitim Bakanlığını Temsilen Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza ALTUNEL’in de katıldığı toplantı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı.


Vatandaşlarımız Avrupa Düzeyindeki Eğitim ve İsdihdama Daha Kolay Erişecek
 

Ülkemiz eğitim ve öğretim sisteminde düzenlenen diploma, sertifika ve mesleki yeterlilik belgelerinin Avrupa Birliği (AB) ülkelerince daha anlaşılır, güvenilir ve geçerli olması yönünde büyük bir adım atılmıştır.


Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) sorumluluğunda geliştirilen Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ), Avrupa düzeyinde eğitim ve yeterlilik sistemlerinin karşılaştırılmasında kullanılan Avrupa Yeterlilikler Çerçevesine (AYÇ) referanslanmıştır. Böylece, vatandaşlarımızın Avrupa düzeyindeki eğitim ve istihdam fırsatlarına erişimi kolaylaşacak ve artacaktır.

 

Önce Türkiye Yeterlilik Çerçevesi Yayınlandı Sonra Çalışmalar Yapıldı


Türkiye Yeterlilik Çerçevesi’nin 2015 yılında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle referanslama çalışmaları başlatılmıştır. Çalışmalar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı başta olmak üzere bakanlıklar, kamu kurumları, meslek kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları, öğrenci konseyleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla aktif iş birliği ve iletişim içerisinde yürütüldü.

 

Kurumların Birlikte Çalışmaları Ses Getirdi


Türkiye Yeterlilik Çerçevesi Avrupa Yeterlilik Çerçevesine uyumluluğunu gösteren Türkiye Referanslama Raporu, Avrupa Yeterlilik Çalışma Ulusal Koordinasyon Noktası olan Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 2016 yılı sonunda Avrupa Komisyonuna iletilmiştir. Referanslama raporları, Avrupa Komisyonunun yetkili organı olan Avrupa Yeterlilik Çerçevesi  Danışma Grubu tarafından müzakere edilmekte ve referanslamaya dair kararlar alınmaktadır.

 

Türkiye’den Uzman Bir Heyet Belçika’ya Çıkarma Yaptı


Türkiye Referanslama Raporu, 29-30 Mart 2017’de Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Yeterlilik Çerçevesi toplantılarının 40.sında Türk delegasyonu detaylı bir sunum ile Avrupa Yeterlilik Çerçevesi  Danışma Grubuna sunulmuş ve müzakere edilmiştir. Ülkemiz toplantıda, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Sayın Adem CEYLAN başkanlığında, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Mustafa Hilmi ÇOLAKOĞLU, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza ALTUNEL, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mahmut ÖZER, ÖSYM Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Metin TOPRAK ve Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Dairesi Başkanı Osman Seçkin AKBIYIK, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan toplantıya katılarak yapılan çalışmaları detaylı bir şekilde anlattılar.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Ortak Akıl İle En İyiyi Bulmak Adına Çalışıyor


Milli Eğitim Bakanlığı gelişen eğitim teknolojilerine paralel olarak gelişmeleri yakından takip ediyor.  Başta MEB ve YÖK olmak üzere sendikalar, meslek örgütleri ve öğrenci temsilcilerinin yer aldığı Komite ve Kurulların gözetiminde yürütülen çalışmalar sonucunda Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin (TYÇ) Avrupa Yeterlilik Çerçevesi ile referanslanması ve Avrupa Yükseköğretim Alanı Yeterlilikler Çerçevesi (AYA-TYÇ) ile uyumluluğunun sağlanması amacıyla hazırlanan Türkiye Referanslama Raporu TYÇ Kurulu 6. toplantısında onaylanmıştır. 30 Aralık 2016 tarihinde elektronik ortamda Avrupa Komisyonuna iletilen Rapor, 29-30 Mart 2017’de yapılan 40. toplantıda gündem maddelerinden biri olarak belirlenmiştir.

 

11-04-201711-04-2017

 

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.