Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Cumhuriyetimizin 100. Yılında "Sof'u Okumak Sof'u Dokumak" Etkinliği Düzenlendi

Cumhuriyetimizin 100. Yılında

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları kapsamında, Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün hazırladığı "Sof'u Okumak Sof'u Dokumak" etkinliği ve sergisi Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde gerçekleştirildi.

Serginin açılışına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh'in eşi Le Thi Bich Tuan, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in eşi Ayşe Tekin Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Dokuma kültürünü yansıtan konsepte uygun mekân ve dekor tasarımının kullanıldığı sergide; Neolitik Dönem düz kesim kürklü parçalar ve büyük şallardan güncel formlara geçiş, Osmanlı Devleti'nin ihtişamını yansıtan kaftan, salta işi tasarımlar ile yaka iğnesi, bakır kolye, kemer tokası gibi aksesuarlara yer verildi. 

Sof kumaştan üretilen 21 parçanın sergilendiği defilede sof kumaşın eğirme, ditme ve tezgâhta dokuma gibi üretim süreçleri uygulamalı olarak anlatılarak dokuma ile ilgili çeşitli üretim objeleri sergilendi. Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan Ankara sofu ile ilgili kısa film gösterimi de izleyiciler tarafından ilgiyle izlendi.

Sof kumaş kullanılarak üretilen takı, yastık, çanta, dekoratif obje, ev tekstili, ev dekorasyonu gibi ürünler ve Ankara keçilerinin resmedildiği dekoratif cam objelerin sergilendiği stant büyük ilgi gördü. Ankara'ya özgü geleneksel Ankara helvası, Beypazarı yaprak sarma, havuçlu cezerye, kıymalı Ankara tandır böreği, havuç ve salatalık ile geleneksel şerbet sunuldu.

Ankara keçilerinin ve sof kumaşın üretiminin de resmedildiği eski Ankara konulu dijital sergi ise 10 Aralık tarihine kadar ziyarete açık olacaktır.

 

 

30-11-202329-11-202329-11-202330-11-2023

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.