Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

BÜTÇESİNİ YÖNETEN BİREYLER...

Farklı finansal durumları ve ekonomik değişkenleri hesaba katarak, doğru planlamalar yapabilecek donanıma ve beceriye sahip bireylerin yetiştirilmesini amaçlayan "Türkiye'deki Mülteciler ve Ev Sahibi Toplulukların Finansal Katılımı Projesi" kapsamında düzenlenen eğitici eğitimleri başladı.
BÜTÇESİNİ YÖNETEN BİREYLER...

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, bireylerin hayatını kolaylaştıracak, ekonomiye, istihdama katkı sunacak bir projeyi daha hayata geçirdi.

Genel Müdürlüğümüz ve German Sparkassenstiftung für internationale Kooperation e.V iş birliğinde yürütülecek "Türkiye'deki Mülteciler ve Ev Sahibi Toplulukların Finansal Katılımı Projesi" kapsamında 2 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul'da düzenlenen açılış töreni ile başlayan eğitici eğitimleri, 6 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanacak.

Bu eğitimlerde, projede görev alacak usta öğreticilere "Birikim Oyunu Eğitimi" ve "Mikro İş Oyunu Eğitimi" verilecek.

1500 kişi eğitimlerden faydalanacak

Açılış törenine Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Şahin, Proje Ülke Temsilcisi Hande Demirtola Meydan ve halk eğitimi merkezi proje koordinatörleri ile usta öğreticiler katıldı.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Ar- Ge ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Şahin, törende yaptığı konuşmada "Türkiye'deki Mülteciler ve Ev Sahibi Toplulukların Finansal Katılımı Projesi, nicelik ve nitelik olarak değer verdiğimiz projemizden biridir" dedi.

Ankara, Bursa, Gaziantep, Konya ve İstanbul olmak üzere, 5 ilde belirlenen 5 halk eğitimi merkezi bünyesinde, 750'si T.C. vatandaşı ve 750'si mülteci, toplam 1500 kişinin faydalanabileceği proje kapsamında eğitim faaliyetlerinin yanı sıra "bilişim laboratuvarı" da kurulacağını ifade etti.

İhtiyaçları karşılayan proje

Şahin, "Her proje ihtiyaçtan doğar ve bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak tasarlanır. Türkiye'deki Mülteciler ve Ev Sahibi Toplulukların Finansal Katılımı Projesi de ihtiyaçlara cevap vermek üzere kurgulanmıştır ve sürekli olarak geliştirilmektedir.

Proje kapsamında eğitim alacak kursiyerlerimizin, gelişen ekonomik durumlara uygun olarak bütçelerini yönetebilmeleri ve böylece kazançları ile "hayat boyu" geçimlerini sağlayabilmeleri hedefleniyor. Çünkü günümüzde bütçemizi yönetmek, para kazanmak kadar önemlidir" diye konuştu.

Bilgi eksikliği ekonomik gelişimi yavaşlatır

Sparkassenstiftung Türkiye Temsilcisi Hande Demirtola Meydan ise törendeki konuşmasında, öncelikli amaçlarının toplumsal olarak finansal ve iş okuryazarlık düzeyinin artmasını desteklemek ve bireylerin yaşam kalitesini ölçülebilir oranda artırmak olduğunu vurguladı.

Finansal bilgi eksikliğinin ekonomik gelişmeyi yavaşlattığının altını çizen Demirtola, ''Sparkassenstiftung Türkiye Temsilciliği olarak, birlikte çalıştığımız Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün gücü ile tüm dünyada uzman olduğumuz alanlardaki deneyimimizi, 'Mikro İş Oyunu ve Birikim Oyunu' eğitimlerimizle hedef kitleye aktarmaya devam edeceğiz'' dedi.

Finansal okuryazarlık ve önemi

Proje kapsamında düzenlenen eğitimlere katılan kursiyerlerimiz, kendilerinin ve ailelerinin geleceğe dair ekonomilerini planlamayı, yani "bütçelerini yönetmeyi" öğrenebilecekler. Bu sayede karşılaştıkları finansal problemleri anlamaları ve çözmeleri mümkün olacak.

02-08-202102-08-202102-08-202102-08-202102-08-2021

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.