Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Bursa Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Çarpana Dokuma Moda Dünyasına Kazandırıldı

Bursa'nın çeyiz sandıklarından yola çıkarak çalışılan çarpana dokumalar modacıların kreasyonlarında yer aldı.  
Bursa Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Çarpana Dokuma Moda Dünyasına Kazandırıldı

Anadolu'da halen kullanılmakta olan çarpana dokumaları, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Bursa Olgunlaşma Enstitüsü el sanatları atölyesinde modernize edilmiş güncel haliyle ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Bursa Olgunlaşma Enstitüsünde yapılan çarpana dokuma ürünlerini bir çok yerel ve ulusal basında manşetlere taşındı.

Çarpana dokumanın tarihi M.Ö. 4000 yıllarına dayandığı bilinmekte olup genellikle göçebe hayatın ihtiyaçları doğrultusunda, çadırları sabitlemek, hayvanları bağlamak, çocukları sırtlara bağlamak, çuval ve torbaların ağızlarını kapatmakta kullanılmıştır. Orta Asya'da ve Anadolu'da hala kullanılmaktadır.

Çarpana dokuma; bir desen şeması hazırlanıp, desen şemasına göre kesilen ipleri kartlara geçirilerek, bir ucu sabit bir yere bağlanıp, diğer ucu da istenirse dokuyan kişinin beline ya da yine sabit bir yere bağlanarak dokuma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Olgunlaşma enstitülerimiz geleneksel el sanatlarımızın canlandırılıp, genç nesillere sevdirilmesi ve yaşatılması amacı ile çarpana dokumaları gibi bir çok el sanatlarını asıllarından taviz vermeden, hayatın içinde yer alması için çalışmalara tüm hızıyla devam etmektedir.

Bursa Olgunlaşma Enstitüsü öğretmen ve öğrencileri, Ramses kuşağı olarak da bilinen çarpana dokumayı bugüne uyarlayarak aksesuar haline getirdi. Çarpana dokuma giysi ve ev dekorasyonunda kullanılmakta, yoğun ilgi ve beğeni toplamaktadır.

31-01-202231-01-202231-01-202231-01-202231-01-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.