Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-4 Projesi Bölgesel Çalıştayları Ve Paydaş Toplantıları Tamamlandı

7 bölgede Halk Eğitimi Personeline ve DSM personeline düzenlenen bölge çalıştayları ve paydaş toplantıları tamamlanmıştır.
Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-4 Projesi Bölgesel Çalıştayları Ve Paydaş Toplantıları Tamamlandı

Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-4 projesi, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa birliği eş finansmanında, Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren yürütülmektedir. 

33 Avrupa ülkesinde uygulanan Yetişkin Öğrenimi Gündemi, 21. yüzyılda yetişkinlerin ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirerek etkin vatandaşlar olarak yaşamlarına devam etmelerini sağlamayı hedeflemektedir. 4. fazını yürüttüğümüz söz konusu projenin amacı ise projenin özel hedef kitlesi olan eski hükümlüler başta olmak üzere, tüm yetişkinlerin temel becerilerini geliştirerek kurumlar arası işbirliği ile istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasını ve toplumda eski hükümlülere karşı var olan ön yargının giderilmesini sağlamaktır. Proje kapsamında;

 Yetişkinlere rehberlik eden Halk Eğitimi Merkezleri öğretmenlerinin iletişim, dijital okuryazarlık, ekip çalışması, iş birliği gibi Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de yapılan araştırmalar sonucu 21. yüzyılda yetişkinler tarafından kazanılmasının zorunlu olduğu düşünülen becerilerini çağa uygun olarak güncellemelerine katkıda bulunmak için ikişer günlük eğitim programları 81 ildeki Halk Eğitimi Merkezlerini kapsayacak şekilde 7 pilot ilde (Malatya, Mardin, Manisa, Eskişehir, Bursa, Ordu ve Hatay) tamamlanmıştır. 

Söz konusu eğitimin içeriğini,

- Öğrenme ortamlarında yetişkinlerle iletişim,

- Öğrenme ortamlarında dijital teknoloji kullanımı,

- Öğrenmeyi öğrenme,

- Ekip çalışması,

- Kurumlar arası iş birliği konuları oluşturmaktadır.

 Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı 81 ildeki Denetimli Serbestlik Müdürlüklerini kapsayacak şekilde 7 pilot ilde (Malatya, Mardin, Manisa, Eskişehir, Bursa, Ordu ve Hatay) denetimli serbestlik yükümlülerine ve eski hükümlülere rehberlik yapan Denetimli Serbestlik personeline mesleki becerilerini geliştirmelerine destek olmak için eğitimler tamamlanmıştır. 

Söz konusu eğitimin içeriğini,

- Çalışma Hayatında Motivasyon ve Kurumsal Başarı

- Duygu Yönetimi 

- Dezavantajlı Bireylerle İletişim Becerileri

- Dezavantajlı Bireyleri İş Hayatına Dâhil Etme

- İstihdam Rehberliği

Projenin amacına yönelik olarak, yukarıda bahsedilen eğitim faaliyetleri ile eş zamanlı olarak tüm proje pilot illerinde İŞKUR, CEZA VE TEVKİFEVLERİ (DSM), TOBB, TESK, MÜSİAD, BELEDİYE, MEB temsilcilerinin katılımıyla bölgesel işbirliği çalıştayları da düzenlenmiştir. Paydaşları bir araya getiren çalıştaylarda Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR’un katkıları ile tamamlanan saha araştırmasından elde edilen sonuçlar katılımcılara sunulmuştur. Ayrıca  “eski hükümlü ve denetimli serbestlik yükümlülerinin iş hayatına kazandırılmasında kurumların rolü”  ve “eski hükümlü ve denetimli serbestlik yükümlülerinin istihdam oranlarının arttırılmasına yönelik kurumlar arasında kurulabilecek işbirlikleri” hakkında grup çalışmaları yapılarak eski hükümlülerin istihdam sorunun çözümüne yönelik ortaya çıkan çalışma sonuçları kayıt altına alınmıştır.

 Bu günü kadar başarıyla gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere katılan tüm katılımcılarımıza, değerli akademisyenlerimize ve paydaş kurumlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 

21-03-201921-03-201921-03-201921-03-201921-03-201921-03-201921-03-201921-03-2019

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.