Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

AİLE OKULU PROJESİ ÇALIŞTAYININ AÇILIŞI YAPILDI.

28 Mart 2022'de Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi'nin himayelerinde başlatılan Aile Okulu Projesi kapsamında 17-18-19 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek çalıştayın açılış toplantısı yapıldı. 
AİLE OKULU PROJESİ ÇALIŞTAYININ AÇILIŞI YAPILDI.

28 Mart 2022'de Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi'nin himayelerinde başlatılan Aile Okulu Projesi kapsamında 17-18-19 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek çalıştayın açılış toplantısı yapıldı. 

 

Çalıştay programında Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Osman SEZGİN, "İnsan var ise Aile sayesinde vardır." diyerek, ailenin toplumumuzda geçmişten bugüne önemli olduğunu vurguladı. Küresel çağdaki değişimlere bağlı olarak Türk kültüründeki aile yapısının da özünü kaybetmemesi için yapılacak olan eğitimlerin önemli rol oynadığını ve Aile Okulu Projesi'nin bu hususta değerinin büyük olduğunu belirtti.

 

 Açılış konuşmasında Türkçedeki aile, yuva hakkında kullanılan kavramların inceliklerinin dikkate değer olduğuna değinen Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Osman SEZGİN, aileyi tanımlarken ailenin oluşabilmesi için insana özgü olan nikah kavramının ve onun kritik rolünün atlanmaması gerektiğini tahlil ederek anlattı. Aile anlayışındaki zamana dayalı hızlı değişimi Türk edebiyatından örneklerle ifade eden Sezgin, ailenin geliştirilmesi için yapılan her bir hizmetin Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda yapılan mücadeleye denk bir kıymete sahip olduğunu vurguladı.

 

Genel Müdürümüz Sabahattin DÜLGER konuşmasında,"Aile bir okuldur, okul bir ailedir. İki kavram birbirinin tamamlayıcısıdır. "diyerek Aile-Okul ilişkilerinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Aile Okulu Projesi hedefinin; gençlerimizin, çocuklarımızın, anne ve babalarımızın toplum için hayırlı bireyler olma gayretini açığa çıkarmak olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda Aile Okulu Projesi ile ailelere "Sosyal ve Duygusal Beceri Gelişimi,  Aile İçi İletişim Becerileri, Akran İlişkileri, Bilinçli ve Güvenli Teknoloji Kullanımı, Çatışma ve Stres Yönetimi, Bağımlılık, Ahlaki Gelişim, Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite" olmak üzere 8 ana başlıkta ve 44 saat eğitim verildiğini, bu başlıklara "Çevre ve İklim Değişikliği, İlk Yardım ve Trafik Öğreniyorum" olmak üzere üç konu başlığının da ekleneceğini ifade etti. Genel Müdürümüz Sabahattin DÜLGER, Proje kapsamında yaklaşık 59.355 öğretmene eğitici eğitimi verildiğini, bu öğretmenlerin de 236.826 aileye eğitim verdiğini belirtti.

 

17-18-19 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan çalıştay programında alanında uzman akademisyen/eğitimciler tarafından Bireysel Gelişim ve Kültürel Farkındalık, Anne Baba Tutumları ve Çocuk Gelişimi, Aile Hukuku, Türk Edebiyatında Aile ile Nezaket ve Görgü Kuralları (Adab-ı Muaşeret) konu başlıklarında çalışmalar yapılarak çalıştay raporu hazırlanacaktır.

 

17-10-202217-10-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.