Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nün 5. Yılı anısına hazırlanan el sanatları sergisi Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK tarafından açıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nün 5. Yılı anısına hazırlanan el sanatları sergisi Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK tarafından açıldı.
15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nün 5. Yılı anısına hazırlanan el sanatları sergisi Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK tarafından açıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nün 5. Yılı anısına hazırlanan el sanatları sergi Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK tarafından açıldı.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Bakanlığımız Fuaye Salonu'nda 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü El Sanatları Sergisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'un millî birlik ve bir vatan şuurunu ortaya koyduğunu söyledi.

Bu hatırayı her zaman yaşatmak, unutturmamak ve çocuklarda millî şuur halinde yaşamasını sağlamak, bu fedakârlıkları hatırlatmak için fırsatların olmasını istediklerini dile getiren Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, "Bizim Çanakkale Savaşı'nda da Kurtuluş Savaşı'nda da ortaya koyduğumuz çabaların, gayretlerin bugün aynı şekilde hatırlanmasını ve nesiller boyunca devam etmesini bu şekilde sağlamaya çalışıyoruz." dedi.

- "O günün kahramanlarını unutmak mümkün değil"

Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'ne ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Elbette 15 Temmuz, tarihimizde bir kırılma noktasıdır. Tüm Türkiye olarak her yaştan, her görüşten ve her yaklaşımdan insanımız, bir araya gelip, 'biz buradayız, Türk milleti olarak varız ve Türkiye'nin geleceği ile ilgili olarak söz sahibiyiz ve canımızı feda etmek pahasına biz bu cesareti gösteririz' demişlerdir. Gerek şehitlerimiz gerek gazilerimiz bu noktada her türlü övgüye layıktır. O günün kahramanlarını unutmak mümkün değil. Bu darbe girişimini engellemeye çalışan, başta Ömer Halisdemir olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Kendilerinin ortaya koyduğu bu çabanın aslında bir cesaret sembolü olduğu da açıktır. Çocuklarımıza anlatacağımız, ders kitaplarına koyacağımız bir cesaret örneğidir. Ölümü göze alan bu cesaret örneğinin aslında 'vatan ne demektir, milli birlik ne demektir' bunun manasını ortaya koymak bakımından oldukça somut bir unsur olduğunu söylemek de mümkün." 

Sergide, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü için Adana Kozan Halk Eğitimi Merkezi kursiyerleri tarafından ortaya konulan özel çalışmaların sergilendiğini ifade eden Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, "Bu sergi, aslında bize milletimizin her türlü durumla baş edebileceği konusunda yeni bir düşünme fırsatı, bir tefekkür imkânı da vermiştir. Bu düşünceyi, bu cesareti ortaya koymak bu şekilde bir sergiyle onların hatırasını yaşatmak çok önemli." diye konuştu.

15 Temmuz'a yönelik Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar olduğuna işaret eden Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, 15 Temmuz ruhunun yaşatılması noktasındaki gayretlerin devam edeceğini belirtti.

- Koleksiyon 6 ayda tamamlandı

Genel Müdürlüğümüze bağlı Adana Kozan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü El Sanatları Sergisi'nin hazırlık sürecinde el sanatları nakış alanı usta öğretici ve kursiyerlerince kanaviçe tekniği ile hain darbe girişimini anlatan resimler işlendi. Çalışmaları yaklaşık 6 ayda tamamlanan koleksiyonda 24 tablo yer aldı.

Koleksiyonda yer alan her bir tabloda ortalama 30 renk iplik kullanıldı ve toplamda 7,5 milyon iğne batımı gerçekleştirilerek el emeği ürünler ortaya çıkarıldı.

14-07-202114-07-202114-07-202114-07-202114-07-202114-07-202114-07-2021

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.