Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Yeni Proje İle 1600 Kişiye Meslekî Eğitim Ve İstihdam Desteği Sağlanacak

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Alman Federal Ekonomik İş Birliği (BMZ) ve Kalkınma Bakanlığı adına Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GIZ) ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) iş birliğinde yürütülen, "Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum İçin Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi"nin açılış toplantısı 19 Eylül 2019 tarihinde Ankara'da  gerçekleştirildi.  
Yeni Proje İle 1600 Kişiye Meslekî Eğitim Ve İstihdam Desteği Sağlanacak

"Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum İçin Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi" Suriyeli yararlanıcılara Türkçe dil eğitimlerinin ardından, Türk yararlanıcılar ile birlikte iş gücü piyasasının talepleri doğrultusunda belirlenen meslekî eğitimler verilecek. Ayrıca; eğitimlerini tamamlayan yararlanıcıların kısa dönemli istihdamlarının destekleneceği proje kapsamında, işverenlere 3 aylık istihdam teşviki sağlanacak. 12 ay olarak planlanan proje; Adıyaman, Denizli, Diyarbakır, İstanbul ve Tekirdağ illerinde bulunan 18 halk eğitimi merkezinde yürütülecek proje ile 800'ü ev sahibi toplumdan ve 800' ü Suriyeli olmak üzere toplam 1600 yetişkine ulaşılması hedefleniyor. 

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca, Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, GIZ Türkiye Direktörü Rubeena Esmail, GIZ PEP Program Yöneticisi Alberto Vega-Exposito, SGDD Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Özen'in katılımları ile gerçekleşen toplantıda paydaş kurumlar arasında meslekî eğitim ve istihdam alanında yapılacak iş birliği mutabakatı da imzalandı.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye'nin ağırlıklı olarak Suriyeliler olmak üzere 4 milyonun üzerinde düzensiz göçmene ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Söz konusu insanların canlarını kurtarabilmek için Türkiye'ye geldiklerine dikkati çeken Denemeç, bu çocuklar ve yetişkinlerin eğitilmesinin, onlara bir gelecek vadedilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Aksi halde tehditlerin ortaya çıkabileceğine işaret eden Denemeç, şöyle konuştu:

"Çocuklar çok önemli. Bizlerin onlara hayal vermesi lazım. Hayalleri olması lazım ki hayata tutunabilsinler. İşte eğitim bu anlamda çok önemli. Yaklaşık 650 bin Suriyeli çocuğumuzu kendi okullarımızda ağırlıyoruz, onlara eğitim veriyoruz. Dışarıdan bakıldığında birçok insan başka ülkelerde olduğu gibi bu çocukların kamplarda, çadırlarda eğitim gördüğünü zannediyor. Hayır değil. Kendi okullarımızda, kendi çocuklarımızla beraber, aynı sıraları paylaşıyorlar, aynı öğretmenlerden ders alıyorlar. Özellikle meslekî eğitim alanında yaptığımız çalışmalar ile Suriyeli komşularımızın ülkemizde bulundukları sürece üretime katılarak toplumsal kalkınmaya destek olmaları, dönmeleri durumunda ise ülkelerinin inşasına katkıda bulunmalarını hedefledik. Projeyle hayata tutunmalarına destek verecek olan maddi imkânları kendilerinin sağlamalarını hedefliyoruz. Yani bu projeyle onlara balık vermeyeceğiz balık tutmayı öğreteceğiz. Tüm paydaşlarımıza, işveren temsilcilerimize bu projede sunacakları katkıdan dolayı teşekkür ederim."

Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) Türkiye Ülke Direktörü  Rubeena Esmail'de konuşmasında Türk-Alman dostluğu ve iş birliğinin köklü bir geleneğe dayandığını belirterek şunları kaydetti:

"Almanya'nın Türkiye ile teknik iş birliği 1960'larda başlamış, 1970 yılında imzalanan "Türk - Alman Hükümetler Arası Teknik İş Birliği Anlaşması" dayanağında günümüze kadar çok sayıda ortak proje uygulanmıştır. Türkiye ve Almanya iş birliklerinin en başından itibaren eşit bir ortaklık ilişkisi kurmuş ve Türkiye'nin Avrupa ile Asya arasında köprü olma özelliği bu ilişkiye özel bir anlam katmıştır. Alman Uluslararası İş Kurumu'nun (GİZ) çalışmalarının merkezinde ortaklıklar yer almaktadır. Projeler, en başta Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere, ilgili Bakanlıklar, yerel idareler ve belediyelerin yanı sıra ulusal ve uluslararası STK'lar ile yakın iş birliği ve karşılıklı görüş alınarak uygulanmaktadır."

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Özen ise toplantıda yaptığı konuşmada 12 ay sürecek proje kapsamında düzenlenecek eğitimler ile 800 'ü ev sahibi toplumdan, 800 Suriyeli olmak üzere toplam 1600 yararlanıcıya ulaşılmasının hedeflendiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

 "Yararlanıcıların işgücü piyasasına erişimlerinin dil ve meslek kursları yoluyla artırılmasını; sosyal uyuma da katkıda bulunarak sürdürülebilir iş fırsatları yaratılmasını ve yerel işgücü piyasasının desteklenmesini planlıyoruz. Projemiz ile birlikte pek çok başarı hikâyesine imza atmayı, ülkemizin işgücü piyasasına ve yerel kalkınmasında iz bırakacak örnek uygulamaları hayata geçirmeyi umuyoruz."

Kadın istihdamının da artırılmasının hedeflendiği projede yararlanıcıların yüzde 30'unun kadın olması planlanıyor.

Proje yararlanıcılarına iş sağlığı ve güvenliği, Türkiye'deki çalışma etiği, kültürü ve şartları ile çalışma izinleri hakkında bilgilendirici seminerler düzenlenecek. KOSGEB desteği ile Türkiye'de iş kurmayla ilgili çalıştaylar yapılacak. İş arayanlara yönelik İŞKUR ve diğer iş arama veri tabanlarına kayıt için danışmanlıklar verilecek.

Ayrıca yerel otoritelere, sanayi ve ticaret odaları ve özel sektör temsilcilerine yönelik sığınmacılar için çalışma izin prosedürlerinin ve yasal düzenlemelerinin, teşvik ve iş fırsatlarının aktarılacağı seminerler gerçekleştirilecek.

"Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum İçin Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi"nin açılış toplantısında ayrıca; GIZ ve SGDD iş birliği ile yürütülen Çok Yönlü Destek Merkezinde kurulan Suriyeli, Iraklı, Afgan ve Türk çocuklarından oluşan çocuk korosunun konseri de yer aldı.

 

 

19-09-201919-09-201919-09-201919-09-2019

 

 

 

 

 

   

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.