Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

"YEDİ İKLİM YEDİ COĞRAFYA'DA BİZİM YUNUS'A VEFA SERGİSİ" TBMM'DE AÇILDI.Meclis'te "Yedi İklim Yedi Coğrafya'da Bizim Yunus'a Vefa Sergisi ve Yunus Emre Sempozyumu" düzenlendi.

 

Yunus Emre'yi tanıtmak ve felsefesini farklı coğrafyalarda anlatmak için Milli Eğitim Bakanlığı, Eskişehir Valiliği ve Anadolu Üniversitesinin ortak çalışmalarıyla düzenlenen 7 İklim 7 Coğrafyada Bizim Yunus'a Vefa Sergisi ve Yunus Emre Sempozyumu'nun açılışı, TBMM Başkanı ŞENTOP'un himayelerinde TBMM Tören Salonu'nda gerçekleştirildi.

 

Törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa ŞENTOP, "Yunus Emre, yaşadığı dönemde savaştan değil barıştan, bencillikten değil paylaşmaktan yana tavır almış ve insanları güzel ve iyi olana davet etmiştir. Onun yedi asır önceden gelen sesinin, savaşların bütün hızıyla devam ettiği bugünün dünyasında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz." dedi.

 

Meclis Başkanı ŞENTOP, 2021'in, Yunus Emre'nin vefatının 700'üncü yıl dönümü nedeniyle Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edildiğini hatırlattı. ŞENTOP, 2021 yılı içinde Eskişehir Valiliğinin himayesinde Van, Trabzon, Urfa, İzmir, Antalya, İstanbul'da düzenlenen sergiye bugün de yedinci durak olarak Ankara'da ev sahipliği yaptıklarını belirtti.

 

Programın açılışında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat ERDAL ile Eskişehir Valisi Erol AYYILDIZ da birer konuşma yaptı.

 

Eskişehir Valisi AYYILDIZ, konuşmaların ardından TBMM Başkanı Şentop'a, Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü ustalarınca Yunus Emre'nin şiirlerinin minyatür ve italik yazıyla el yapımı kağıda resmedildiği tabloyu hediye etti.

ŞENTOP, daha sonra beraberindekilerle Meclis Şeref Salonu'na geçerek, Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü atölyelerinde hazırlanan eserlerin yer aldığı 7 İklim 7 Coğrafyada Bizim Yunus'a Vefa Sergisi'ni açtı.

 

Sergide, Yunus Emre'nin yaşadığı döneme ait giysilerin yanı sıra, minyatür, tezhip, hat ve naht sanatlarından eserler sunuluyor. Sergilendiği her ilde büyük ilgi gören parçalardan her biri Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü atölyelerinde alın teri, göz nuru ve el emeği ile aslına sadık kalınarak titizlikle üretilen eserlerden oluşmaktadır.

 

Genel Müdürümüz Sabahattin DÜLGER'in de katılım sağladığı sergide bir ilk gerçekleşti. "7 İklim 7 Coğrafyada Bizim Yunus'a Vefa Sergisi; çevrimiçi ortamda VR gözlük ile sanal sergi olarak gezildi.

03-03-2022

03-03-202203-03-202203-03-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.