Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Yabancı Öğrencilerin Eğitimine Yönelik Koordinasyon Toplantısı’nın Onikincisi Antalya’da Yapıldı

Yabancı Öğrencilerin Eğitimine Yönelik Koordinasyon Toplantısı’nın Onikincisi Antalya’da Yapıldı

Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyeli öğrencilere yönelik Bakanlığımıza bağlı okullar ve kurumlarda sunulan eğitim hizmetlerini iyileştirmek, karşılaşılan güçlüklere çözüm önerileri üretmek, fikir alışverişinde bulunmak, Suriyeli öğrencilere yönelik yapılan projeleri ve Bakanlığımız birimlerinin hizmet alanlarındaki faaliyetlerini değerlendirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yabancı öğrencilerin eğitimine yönelik koordinasyon toplantısının on ikincisi düzenlendi. 

27 Kasım 2018 tarihinde Antalya’da düzenlenen toplantıya; Bakan Yardımcımız Sayın Reha DENEMEÇ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL, Temel Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Dr. Cem GENÇOĞLU, Ortaöğretim Genel Müdürümüz Sayın Cevdet VURAL, UNICEF Temsilcisi Nona ZİCHERMAN, Bakanlığımız Daire Başkanları ve 23 ilin İl Milli Eğitim Müdürü katıldı.

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL sadece Suriyeli öğrencilere değil, tüm yabancılara yönelik yapılan çalışmalarda fedakârca çalışan başta İl Müdürlerimiz olmak üzere tüm personele teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti; “Cumhurbaşkanımızın bu anlamdaki iradesini net bir şekilde ortaya koymasıyla birlikte, bize gelen yabancıların veya misafirlerin eğitim hakkını, en temel bir hak olarak görmek suretiyle; çadırlarda başlayıp Geçici Eğitim Merkezlerinde eğitimlerine devam eden Suriyeli çocukları son üç yıldır örgün eğitime kazandırmak suretiyle tarihi bir görev icra ediyoruz. Bu karar çok radikal bir karar, çok keskin ve net karar idi. Başta İl müdürlerimiz olmak üzere illerdeki tüm idarecilerimizin, eğitimcilerimizin ve Milli Eğitim çalışanlarının özverili çalışmaları ile birlikte, biz bu süreci ciddi ve rahat bir şekilde aşmış bulunuyoruz. Şu an örgün eğitimde, bu anlamda 650.000‘in üzerinde öğrencinin varlığı hakikatten bizim için çok önemli.”

Bakan Yardımcımız Sn. Reha DENEMEÇ ülkemizin dünyada pek de örneği olmayan bir işi başardığını belirterek şöyle devam etti; “1 milyonun üzerinde, okul çağında yabancı uyruklu çocuğumuz var. Bunun %60 civarındaki kısmını biz eğitim sistemimize aldık. Burada okullaştırdığımız öğrenci sayısı 650.000’in üzerindedir. Kendi 18 milyon öğrencimiz ile kıyasladığımızda,  bu rakam aslında büyük bir rakamdır. Şöyle bir dünyaya baktığımızda, dünyadaki en başarılı eğitim örneklerini veren Finlandiya eğitim sisteminde bulunan tüm öğrencilerin sayısı kadar biz Suriyeli öğrenciye Türkiye’de eğitim veriyoruz. Bu anlamda, yapılan işin büyüklüğünü görmemizde fayda var. Bunu gerçekten çok kısıtlı kaynaklarla yapıyoruz. Bu eğitim çalışmalarını Avrupa Birliği’nden yardım gelmeden önce de biz kendi imkânlarımızla başlatmıştık. Kısıtlı kaynaklarımızla yapmaya çalıştık, Avrupa Birliği’nden gelen kaynaklarla bu eğitimin kalitesini, yaygınlığını daha da artırma imkânımız oldu.”

Açılış konuşmalarının ardından Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sn. Mehmet Nezir GÜL yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimlerine yönelik sunum yaptı. 

Suriyeli öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu 23 ilin İl Milli Eğitim Müdürleri tarafından ülkemizde bulunan Suriyeli öğrencilere yönelik Bakanlığımıza bağlı okullar ve kurumlarda sunulan eğitim hizmetleri ve faaliyetlerle ilgili bilgi verildi. 

Toplantıda, eğitim hizmetlerinde karşılaşılan güçlükler ile ilgili Bakanlığımız ilgili birimlerinin de katkılarıyla değerlendirmeler yapıldı.

Toplantı sonrasında Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Nezir Gül tüm katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

  Antalya Yabancı Öğrencilerin EğitimiAntalya Yabancı Öğrencilerin EğitimiAntalya Yabancı Öğrencilerin EğitimiAntalya Yabancı Öğrencilerin EğitimiAntalya Yabancı Öğrencilerin EğitimiAntalya Yabancı Öğrencilerin EğitimiAntalya Yabancı Öğrencilerin Eğitimi      

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.