Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi II Kapanış Konferansı Ankara’da Düzenlendi

Millî Eğitim Bakanlığının, Türkiye’deki gelişen insan kaynakları kapasitesine “Hayat Boyu Öğrenmeyi geliştirerek ve tanıtarak katkıda bulunmak hedefiyle hayata geçirdiği Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi–II (HBÖ-II)’nin Kapanış Konferansı 10 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.
Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi II Kapanış Konferansı Ankara’da Düzenlendi

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa finanse ettiği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımları Dairesi Başkanlığının Sözleşme Makamı olarak yer aldığı ve Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yürütülen Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi–II (HBÖ-II)’nin Kapanış Konferansı açılış konuşmalarını; Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları yaptı.

25-10-2017 Konferansa eğitim ve istihdam konularında çalışmalar yürüten çok sayıda sosyal paydaş da katıldı. Sosyal paydaşlar projenin gerçekleştirilmesi aşamasında özellikle lojistik yönden önemli katkılar sundular.

Proje kapsamında hayat boyu öğrenme olanaklarını, kapsamlı stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanması aracılığıyla iyileştirmek, hayat boyu öğrenme konusunda farkındalık oluşturmak ve hayat boyu öğrenmeye katılım oranını artırmak amacıyla birçok faaliyet hayata geçirildi. Kapanış Konferansında Avrupa Birliğini temsil eden uzmanlar ile Genel Müdürlüğümüzdeki proje uzmanları bu faaliyetlere ilişkin sunumları katılımcılarla paylaştılar.

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi II kapsamında başlangıcından bugüne kadar yapılan Konferansta dile getirilen faaliyetler ana hatlarıyla şunlardır:

 Hayat boyu öğrenme stratejilerinin kolaylaştırılması amacıyla yasal düzenlemeler geliştirildi.

 Seçilen 4 Mesleki Teknik Eğitim alanında eğitim, öğrenme, ölçme ve değerlendirme materyalleri geliştirildi, öğretmenlerin mesleki ve kişisel yeterliliklerinin geliştirilmesi amacıyla eğitimler düzenlendi.

 Seksenin üzerinde yaygın eğitim sertifika programı geliştirildi.

 Hayat boyu öğrenme hakkında farkındalık artırma amacıyla aşağıda belirtilen iletişim faaliyetleri yürütüldü: Bilgilendirme toplantıları ve konferanslar düzenlendi, tanıtım filmi ve kamu spotu çekildi, kısa film yarışması düzenlendi, Hayat Boyu Öğrenme TV için 30 program hazırlanarak HBÖTV hayata geçirildi.

 Hayat Boyu Rehberlik bilgi ve araçlarıyla güçlendirilmiş bir web portal tasarlandı.

 Hayat boyu öğrenme kapsamında, Mesleki Teknik Eğitimin tüm seviyelerinde Kalite Güvence Sistemi oluşturulmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildi. Konferans bitiminde katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafları çektirildi.

25-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-2017

Emniyet Mahallesi Boğaziçi sokak No 23 Teknikokullar Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.