Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Türkiye'de Bir İlk Olan Uluslararası 'İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri' Semineri İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde gerçekleşti

Türkiye'de Bir İlk Olan Uluslararası 'İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri' Semineri İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde gerçekleşti

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, Marmara Üniversitesi ve TBC (Technical Business Consulting) işbirliği ile düzenlenen uluslararası "İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri" semineri 01-06 Temmuz 2019 tarihlerinde Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde gerçekleşti.  

Birçok ülkeden katılımcının yer aldığı eğitimi tamamlayan katılımcılar yapılan törenle M.E.B. onaylı katılım belgelerini aldılar. Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, TBC (Technical Business Consulting) ve Marmara Üniversitesi'nden de katılım sertifikası alan katılımcılar altı gün boyunca ikona yapım teknikleri, restorasyon ve konservasyon yöntemleri hakkında detaylı ve uygulamalı atölye çalışmalarında bulundular. Rusya'dan gelen, konusunda dünyaca ünlü uzman eğitimcilerden ressam ve konservatör Aleksey GALOVKİN ile eğitimci, ressam ve konservatör Anna GALOVKİNA tarafından verilen, sınırlı sayıda katılımcının yer aldığı uluslararası eğitim yoğun ilgi gördü. 

Belge töreninde konuşan Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Yusuf GÜRLEK yurtdışından gelen eğitmenlere katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletirken "enstitü olarak böyle değerli eğitimlere devam edeceklerini; bu tür eğitimlerin, sanat eserlerinin ve kültür varlıklarının korunarak en sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktarılabilmesi için çok önemli olduğunun altını çizdi. Törende konuşan Marmara Üniversitesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Meral ÖZOMAY; yapılan eğitimin oldukça faydalı ve değerli olduğunu Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ile işbirliklerinin ve bu tür eğitimlerin devamının geleceğini ifade etti.  TBC (Technical Business Consulting) Genel Müdürü Fadi ADRA ise Türkiye'de ilk kez yapılan "İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri" uygulamalı seminerine katkı sağlayabildikleri için kurum olarak çok mutlu olduklarının ifade ederek restorasyon ve konservasyon alanında Türkiye'deki faaliyetlerine devam edeceklerini; eğitimci ve katılımcılara gösterdikleri yoğun ilgi nedeniyle teşekkürlerini iletti. Eğitimin koordinatörlüğünü yapan Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Danışmanı Konservatör Dr. Ragsana HASANOVA eğitim boyunca çok yoğun bir program izlediklerini katılımcıların orijinal ikonalara uygulama yaparken Rusya'dan gelen eğitmenlerin birçok reçeteyi paylaştıklarını buna rağmen altı günlük programın yetmediğini en kısa zamanda devamının geleceğini belirtti. Programın açılışına katılan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman KIZILTOPRAK da emeği geçen kurumlara ve katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Üzerinde dini ritüel ve hikayelerin tasvir edildiği resimlerin yer aldığı ikonaların restorasyon ve konservasyonları için uygun ortam, teknik donanım ve doğru uygulamalar ile bozmadan korunması yöntemlerini içeren eğitimde uygulamalı atölye çalışmaları ile katılımcılara bilimsel bir çalışma ortamı oluşturularak restorasyon yöntemlerine en iyi şekilde odaklanmaları sağlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilk "Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı"nın yer aldığı İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, sanat eserlerini ve kültür varlıklarını koruyarak en sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktarabilmeyi amaçlıyor. Enstitü bu amaçla yapılan proje ve eğitimlerin yanı sıra koleksiyonerlere, kumu ve özel sektör kurumlarına, bünyelerindeki taşınabilir kültür varlıklarına ait tekstil ve kâğıt eserlerin restorasyon ve konservasyonu konusunda hizmet vermeye devam ediyor.

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

 

12-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-2019

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.