Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

TÜRKİYE DOKUMA ATLASI SERGİSİ, İSTANBUL'DA ZİYARETE AÇILDI.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen ve Anadolu'nun geleneksel dokumalarını modern tasarımlarla 'Türk Markası' olarak dünyaya tanıtmak amacını taşıyan 'Türkiye Dokuma Atlası' sergisinin açılışına katıldı.
TÜRKİYE DOKUMA ATLASI SERGİSİ, İSTANBUL'DA ZİYARETE AÇILDI.

Olgunlaşma enstitülerinin yenilenme çalışmaları kapsamında hazırlanan "Türkiye Dokuma Atlası" projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı İstanbul Sabancı Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsü ile İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğinin (İTHİB) destekleriyle yürütülüyor. Projeye, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ticaret Bakanlığı da katkı veriyor.

Üsküdar çatması, Edirne kırmızısı, Hatay ipeği, Denizli buldan bezi, Antep kutnu, Ankara sofu, şal şepik, ehram ve beledi gibi yöresel dokumaların ilk kez bir araya getirildiği proje kapsamında hazırlanan "Dokuma Atlası Sergisi", 2021 yılı Haziran ayında Emine Erdoğan'ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde açıldı. Beştepe Sergi Salonu'nda ziyaretçilerle buluşan ürünler, büyük ilgiyle karşılandı. Bu kez İstanbul'da ziyarete açılan 500'e yakın dokuma ve 140 kumaş çeşidinin yer aldığı serginin açılış etkinliğinde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer şunları söyledi:

 "24 OIgunlaşma enstitümüz var. Bulundukları illerde, medeniyetler beşiği ülkemizde tarih boyunca bırakılan izleri takip ederek değerlerimizi zenginleştirmek ve vatandaşların kullanımına sunmak için çalışıyorlar. Türkiye'nin Dokuma Atlası da bu misyondan hareketle ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin dört bir noktasından dokumayla ilgili, kumaşlarından tekniklerine kadar tüm müktesebatı bir araya getirip bu kültürel mirasın geleceğe taşınması için atılan önemli bir adımdır.

Olgunlaşma enstitüleri için yeni bir hedef koyduk. Artık 24 olgunlaşma enstitümüz sadece klasik hizmetleri yerine getirmiyor aynı zamanda birer Ar-Ge merkezi olarak da hizmet vermeye başladılar. Bu doğrultuda geçmişteki ürünlerin fikrî mülkiyet ve sinai haklar kapsamında da günümüze taşınması konusunda büyük işlev görüyorlar. Genel Müdürlüğümüz tüm olgunlaşma enstitülerindeki arşivlerin hızlı bir şekilde tasarım tescilini alması için fikrî mülkiyet kapsamında çalışmalarına başladı. 7 bin 843 tane tasarım tescili için patent başvurusu yaptılar ve 6 bin 830 tane tasarım tescilini aldılar. Yani geçmişteki olgunlaşma enstitülerindeki tüm ürünlerin tasarım tescili bulunmakta. 2022 yılının sonuna kadar 10 bin tasarım tescili almayı hedefliyoruz.

Aynı zamanda Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüze bağlı 997 halk eğitim merkezimizde kurslarımız aktif olarak devam ediyor ve 2022 yılında bu kursları vatandaşlarımızın erişimine kolayca ulaştırabilmek ve çeşitlendirmek için çok büyük çaba sarf ediyoruz. 3 ay içerisinde yaklaşık 2 milyon 600 bin vatandaşımızı halk eğitim kurslarıyla buluşturduk. Hedefimiz, her ay 1 milyon vatandaşımızın ayağına bu kurslarla gitmek.

Sergiye Genel Müdürümüz Sabahattin Dülger de katıldı.

19-04-202219-04-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.