Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

“Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye´de Dayanıklılık Projesi” İle Türkçe Dil Eğitimlerine Erişmek Daha Kolay

Suriye Krizine Yanıt olarak Türkiye´de Dayanıklılık Projesi kapsamında, Türkiye´nin 10 ilindeki 53 halk eğitimi merkezinde 25 Mart´ta başlayan eğitimlerle, 52 bin yetişkin Suriyeli Türkçe öğrenecek.
“Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye´de Dayanıklılık Projesi” İle Türkçe Dil Eğitimlerine Erişmek Daha Kolay

Millî Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hayata geçirilen ve finansmanı Avrupa Birliği tarafından sağlanan "Suriye Krizine Yanıt olarak Türkiye´de Dayanıklılık Projesi (TDP): Yetişkinler İçin Dil Eğitimi" kapsamında Türkiye´deki yetişkin Suriyelilere 25 Mart´ta verilmeye başlanan Türkçe dil eğitimleri, devam ediyor.

Yeni bir ülkede yepyeni bir hayat kuran Suriyelilerin sosyal, ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarının önündeki en büyük engellerden biri olan dil bariyerini kaldırmak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamındaki eğitimler, Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kilis, Konya, Mersin ve Şanlıurfa’da,  Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı, 53 halk eğitimi merkezinde düzenleniyor.

UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat, Zeytinburnu Halk Eğitimi Merkezi´ndeki Türkçe derslerine konuk oldu.

Derslerin bir bölümünde eğitmenlik yapan Fırat, katılımcılar ve eğitmenlerle sohbet etti. Suriyelilere şimdiye kadar yaşadıkları deneyimleri, Türkçe bilmedikleri için karşılaştıkları sorunları ve neden Türkçe öğrenmek istediklerini soran Fırat, onların bu eğitimin desteğiyle ulaşmak istedikleri hayalleri dinledi.

“Aynı Dili Konuşmanın Kolaylık Getireceğine İnanıyorum”

Fırat, Suriyeli bireylerin toplumsal hayata katılımı ve güçlenmesi için Türkçe öğrenmesinin önemine vurgu yaparak, "Suriyeli bireylerin ev sahibi toplum ile uyum içinde yaşamasının, kendi hayatlarını kazanmasının önündeki en büyük engel, dil sorunu. Aynı dili konuşmanın pek çok kolaylığı beraberinde getireceğine inanıyorum." değerlendirmelerinde bulundu.

Türkiye’de bir ilk…

Türkiye’de yaşayan 18 yaşından büyük Suriyelilerin ekonomik entegrasyonunun desteklenmesi ile sosyal ve kültürel uyuma katkı sağlanmasının amaçlandığı proje kapsamında Türkiye’de ilk defa yüz yüze ve uzaktan öğrenme yöntemlerinin bir arada kullanıldığı “Harmanlanmış Eğitim” modeline uygun bir Öğretim Yönetim Sistemi de geliştirilip kullanıma sunuldu. 

Yeni sistem, Türkçe dil eğitimlerinden faydalanacak bireylerin uzaktan erişebilecekleri, içerikleri e-öğrenme yoluyla takip edebilecekleri, aynı zamanda halk eğitimi merkezlerindeki sınıflarda alacakları yüz yüze eğitimleri birleştiriyor.

Öğretim Yönetimi Sistemi ve harmanlanmış eğitim yönteminin kullanılmasıyla eğitimlerin etkinliğini ve verimini artırmak, öğrenmeyi ve etkileşimi kolaylaştırmak ve eğitim dünyasındaki yenilikleri, kapasite artışı sağlayacak şekilde Türkiye’ye taşımak amaçlanıyor.

Proje aynı zamanda kadınlar ve gençler için işgücü piyasasına erişimi destekleyecek, bireylerin ve toplulukların sosyo-ekonomik bakımdan güçlenmesine de katkıda bulunacak.

 

12-04-201912-04-201912-04-201912-04-2019

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.