Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Rize`de Okuma Yazma Sertifika Töreni

Rize`de Okuma Yazma Sertifika Töreni

Rize Belediye Başkanı Reşat KASAP, Hayat Boyu Öğrenme Genle Müdürü Mehmet Nezir GÜL,   İl Emniyet Müdürü Altuğ VERDİ, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan DEDEBAĞI, İl Millî Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi YILMAZ, ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya ALİM’in yanı sıra öğretmenler ve kursiyerler katıldı.  

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendilerinin başlattığı Okuma Yazma Seferberliği çerçevesinde il genelinde açılan okuma yazma kurslarına katılan 1600 kişi adına, 36 kursiyer sertifika aldı. Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi´nde yapılan sertifika törenine, il merkezi ve ilçelerdeki kursları başarıyla tamamlayanları temsilen belirlenen 38 kadın katıldı.  

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ`ın protokol konuşmasından sonra Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL ise ilim öğrenmenin yaşının ve zamanının olmadığını belirtti. İlim öğrenmenin kişiyi hayata ve geleceğe hazırlayan en önemli unsur olduğunu vurgulayan GÜL konuşmasına şöyle devam etti: "Bizler her yerde, her zaman, herkes için eğitimin söz konusu olabileceğine inanmaktayız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendilerinin himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığı olarak başlattığımız okuma yazma seferberliği çağrısı vatandaşlarımızdan yoğun bir karşılık gördü."  

Sayın GÜL, Millî Eğitim Bakanlığı olarak Hayat Boyu Öğrenme çerçevesinde pek çok alanda kurslar düzenlediklerini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: "Şu an 3 bin 335 kurs çeşidimiz var. Okuma yazma kursu bunlardan biri. Biz bu kurslar vesilesiyle daha çok insanımıza ulaşmak, onlara değişik imkânlar sunmak, onları hayata bağlamak, bilgi ve becerilerini geliştirmek ve kültürlerini artırmak için sürekli gayret içindeyiz."  

Okuma yazma bilmeyen bireylerin yanı sıra diğer bireylere yönelik de sağlık okur yazarlığı, finansal okur yazarlık, ekolojik okur yazarlık, medya okur yazarlığı ve inanç okur yazarlığı gibi alanlarda da farklı çalışmalarının varlığına dikkat çeken Sayın GÜL, hiç okuma yazma bilmeyenlere bu imkânı sunarken bilen insanlara da en azından hayatı daha anlamlı kılacak bazı kurs ve faaliyetlere katılmaları için gereken ortamı sağlamış olacaklarını bildirdi.  

Millî Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi YILMAZ yapmış olduğu konuşmasının akabinde program, Rize Merkez Halk Eğitim Müdürlüğü Halk Oyunları ekibinin tulum eşliğindeki gösterilerinden sonra Fındıklı Halk Eğitim Merkezi müzik ekibinin söylediği ilahi ve türküler ile devam etti. Gösterilerin ardından eğitimlerini başarıyla tamamlayan 38 kadın okuryazar kursiyer, cübbe giydi ve sertifikalarını alarak keplerini havaya fırlattı.

 

 

23-05-201823-05-201823-05-201823-05-201823-05-201823-05-201823-05-2018

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.