Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

QUDRA Kapanış Programı Yoğun Etkinliklerle Gerçekleştirildi

Qudra Programı kapsamında, halk eğitimi merkezlerinin tanıtılması, yapılan çalışmaların ve ürünlerin gösterilmesi, süreçte edinilen deneyimlerin sosyal uyuma katkısı ve yarattığı değişimlerin paylaşılması, emek ve çabanın kardeşlikle sergilenmesi ve bunların kamuoyuna duyurulmasını amacıyla "Qudra Günü" gerçekleştirilmiştir.
QUDRA Kapanış Programı Yoğun Etkinliklerle Gerçekleştirildi

"Qudra  - Suriye ve Irak krizlerine yanıt olarak Suriyeli mültecilerin, yerinden edilmiş kişilerin ve ev sahibi toplulukların dayanıklılıklarının güçlendirilmesi" Programı Avrupa Birliği ve Alman Hükümeti tarafından finanse edilmektedir.  Arapçada "güç, kabiliyet, dayanıklılık" anlamlarına gelen Kudret (Qudra), 2016 yılının Haziran ayından bu yana Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Kuzey Irak'ta eşzamanlı olarak uygulanmaktadır.

 Program kapsamında, Suriye'ye komşu dört ülkedeki topluluklar için okulların altyapısı ile temel mesleki becerilerin geliştirilmesi, toplum temelli hizmetler aracılığıyla sosyal uyumun güçlendirilmesi ve dayanıklılığın geliştirilmesine olanak sağlayan politikalara ilişkin diyaloğun ve tecrübe paylaşımının teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. 

Bu kapsamda düzenlenen Qudra Günü, Qudra Kardeşlik Korosu'nun sahne almasıyla başlamıştır.  Daha sonra Qudra Program Director Günther TAUBE, Alman Hükümeti temsilcisi Manuel PAULUS, FRIT Sektör Yöneticisi fonundan Emma CLUA VANDELLOS Cumhurbaşkanı Yardımcısı Baş Danışmanı ve FRIT Ofisi Baş Koordinatörü Halil AFŞARATA, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ'in Qudra Programının başarı ile tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti ve Suriyeli Mültecilerin eğitimleri ile ilgili yapılan çalışmaları anlatan açılış konuşmalarıyla devam etmiştir.

 Qudra Program Director'ü Günther TAUBE'nın Qudra Programı Modül 2 'yi Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL'e  devir teslimi sonrasında Qudra Günü, Mersin Yenişehir Halk Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen interaktif drama oyunları, Gazikent Gençlik Merkezi'nin halk oyunları gösterisinin yanı sıra Çocuk Karavanı kapsamında çocuklarla drama etkinliği ile sürdürüldü.

Qudra Programı kapsamındaki sosyal uyum faaliyetleri; Adana, Ankara, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kilis, Mersin ve Şanlıurfa'daki halk eğitimi merkezlerinde kamu kurumlarından temsilciler, uzmanlar ve kursiyerlerin katılımıyla gerçekleştirilen panellerde değerlendirilmiştir. 

Qudra Programı'nın son 3 yıldaki uygulama sonuçlarının paylaşıldığı Qudra Gününde fotoğraf sergisi ve halk eğitimi merkezlerinde Türk ve Suriyeli kursiyerler tarafından üretilen pasta, takı, el sanatları, sedef kakma, vb. ürünler sergilenmiştir.

Qudra Günü, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Göç ve Acil Durum Eğitim Daire Başkanı Kemal GÜL,   Şube Müdürü Kadir ALTUNKAYNAK, Qudra Koordinatörü Öğretmen Sevgi CANSU, Piktes Proje Direktörü Pınar ÖZEL, Avrupa Delagasyonundan Laura Fallavollita, FRIT'den Emma CLUA, GIZ Türkiye Ülke Direktörü Rubeena Esmail, EF (Expertise France)'den Qudra Program Müdürü Fatma Özdemir Uluç, EF (Expertise France)'den Selma Masic, SO5 Takım Lideri Dagmar Blickwede, GIZ Qudra Programı Takım Lideri Haikal El ABED, uygulayıcı kurum ve kuruluşlar, paydaşlar, programın yürütüldüğü il ve halk eğitimi merkezi yöneticileri, öğretmenler, Türk ve Suriyeli kursiyerler, öğretim görevlileri ile geniş katılımlı gerçekleştirilmiştir.

27-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-201927-05-2019      

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.