Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

PIAAC Tanıtım Toplantısı

PIAAC Tanıtım Toplantısı

     Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinesinde 10 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10-12 arasında Kemal Edip Kürkçüoğlu Salonunda, Yetişkinlerin Temel Becerilerini Ölçme Anketi (PIAAC) Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Sayın Cengiz ORTA’nın açılış konuşması ile başlayan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı Avrupa Birliği İşleri ve Uluslararası Projeler Daire Başkanı Sayın Uğur GÜNEŞ,  Avrupa Birliği uzmanları ve Bakanlığımızın tüm birimlerinden konu uzmanları katılım sağladı. 

     Toplantıda, OECD’nin yetişkinlerin sahip olduğu temel becerileri ölçmeyi hedefleyen PIAAC değerlendirmesinin tanıtımı yapıldı. PIAAC 16-65 yaş arasındaki yetişkinleri üç temel alanındaki becerilere sahip olma seviyesini ölçmeyi hedefleyen bir anket değerlendirmesidir. Sözel, sayısal ve bilişim becerilerinin günlük yaşantıda ve iş hayatında kullanım sıklığı ve kullanım düzeyine yönelik veriler PIAAC anketi aracığıyla toplanmaktadır. Anket sonuçları ülkelerdeki yetişkin nüfusun beceri düzeyleri ile eğitim ve istihdam dinamikleri arasındaki ilişkinin görülmesine ve yetişkin eğitiminin yönünün ne olması gerektiği gibi konularda analizler yapılmasına imkân vermektedir. 

     Türkiye’nin ilk kez katıldığı değerlendirmede ülkemizin aldığı sonuçlar, sonuçların nasıl yorumlanması gerektiği gibi konular ile Genel Müdürlüğümüzün PIAAC’a yönelik yaptığı ve bundan sonra yapmayı planladığı çalışmalar üzerinde duruldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Daire Başkanı Sayın Uğur GÜNEŞ konuşmasında PIAAC sürecine yönelik önemli bilgiler verdi.  Avrupa Birliği uzmanı Çağrı ERGANİ ve Genel Müdürlüğümüzü temsilen Dr. Serap KARABACAK da sunumlarında PIAAC’ı farklı açıları ile ele aldılar. Toplantı, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanımız Sayın Cengiz ORTA’nın kapanış konuşmaları ile sona erdi. 

 

11-05-201811-05-2018

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.