Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Özel Eğitime Gereksinim Duyan Bireylerin Velilerine Yönelik Destek Kurs Programları

Özel eğitime gereksinim duyan bireylerin ailelerine yönelik 12 kurs programı hazırlanıp hayat boyu öğrenme kurumlarında uygulanmak üzere e-Yaygın sistemine tanımlandı
Özel Eğitime Gereksinim Duyan Bireylerin Velilerine Yönelik Destek Kurs Programları

Türkiye genelindeki hayat boyu öğrenme kurumları vasıtasıyla görme, işitme, ortopedik engelli bireyler ile otizmi olan ve zihinsel engelli bireyler eğitsel tanılama, yönlendirme ve yerleştirme kararı doğrultusunda eğitsel performans düzeyleri uygun görülmesi hâlinde tüm yaygın eğitim kurs programlarından yararlanabilmektedirler. Bu kapsamda yapılan çalışmalara ek olarak Genel Müdürlüğümüzce bu bireylerin ailelerine yönelik yaygın eğitim kurs programları hazırlanarak uygulamaya açılmıştır.

Özel eğitime gereksinim duyan bireylere yönelik çok sayıda kurs programı çalışması gerçekleştirilmiş olup ilk kez özel eğitime gereksinim duyan bireylerin sadece ailelerine yönelik 12 kurs programı hazırlanarak hayat boyu öğrenme kurumlarında uygulanmak üzere e-Yaygın sistemine tanımlanmıştır. Söz konusu kurs programların uygulanması Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği'nin 45 inci maddesinin 4 üncü fıkrasının c bendi kapsamında gerçekleştirildiğinden tek bir başvuru ile bile söz konusu kurs programı açılabilecektir.

Bu kapsamda Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'un eğitimci olduğu ilk ders Mamak Halk Eğitimi Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakanımızın özel eğitime gereksinim duyan bir çocuğun annesi, babası, kardeşi, hatta büyük annesi ya da dedesi olmanın da özel bir durum olduğunu belirttiği ve bu kapsamda bu özel insanlara destek olmak için bu kurs programlarının uygulamaya açıldığını belirttiği ilk ders özel eğitime ihtiyacı bulunan çocukların türküleriyle sonlanmıştır.

Bu kapsamda Sayın Genel Müdürümüz Yusuf Büyük de bu kurs programlarıyla özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin günlük yaşam, sosyal, toplumsal yaşam, öz bakım ve oyun gibi becerilerinin aileler tarafından desteklenebilmesi için gerekli bilgi ve becerilerin ebeveynlere kazandırılmasının amaçlandığını belirtmiştir.

Etkinliğe Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ve Genel Müdürümüz Yusuf Büyük ile birlikte Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Esat Tektaş, Mamak İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Özel, Programlar ve Öğretim Materyalleri Şube Müdürü Dr.Öğ. Üyesi Yeliz Çelen, kurumda görevli öğretmen, usta öğretici, veliler ve birbirinden özel öğrencilerimiz katılmışlardır. 

 

 22-10-202022-10-202022-10-202022-10-202022-10-2020

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.