Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Olgunlaşma Enstitüleri Vizyon Çalıştayı İstanbul’da Yapıldı

Olgunlaşma Enstitüleri Vizyon Çalıştayı İstanbul’da Yapıldı

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde 16-17 Kasım 2018 tarihlerinde Olgunlaşma Enstitüsü Vizyon Çalıştayı Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın Hümeyra ŞAHİN, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL, Milli Eğitim Bakanlık Müşavirleri Adem ÇİLEK ve İpek ÇOŞKUN, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Ahmet Vefa GÜLER, Dışişleri Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve Maarif Vakfı Daire Başkanları, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI, akademisyenler, sanat ve moda dünyamızın önemli isimleri,İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve 22 Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

   Açılış programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın Hümeyra ŞAHİN; “Göbeklitepe’nin keşfinden sonra dünya tarih yazımını değiştiren bir devrim gerçekleşti. Böylesine önemli bir tarihi keşfin coğrafyasında her şeyi yeniden gözden geçirmemiz, bunun kıymetini hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum. 12 bin yıllık insanlık tarihinin başlangıç noktası bir coğrafyaya sahip olduğumuz için hepimize düşen görevler olduğu kanaatindeyim.Türkiye’nin 360 derece dünya siyasetine açılma döneminde, kültürümüzün tanıtılması adına da bir fırsatla karşı karşıya olduğumuz inancındayım. Olgunlaşma enstitüleri de bu sürece önemli katkılarda bulunacaktır. Köklü geçmişleri ve kültürümüzün korunması, mesleki eğitimin sürdürülmesi ve el sanatları birikiminin gelecek nesillere taşınması noktasında çok önemli bir misyon icra etmektedir. Olgunlaşma enstitüleri tasarım sektörüyle de ilişkilerini güçlendirerek kendini yenilemelidir. Kaliteli el sanatları ortaya koyarak, sanatta altın oranı yakalamalıdır. Ülkemizin her bölgesinin kendine has zanaat ve sanat dalının en iyi örneklerini üretmelidir.” dedi.

  Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL ise; “Devlet sisteminde meydana gelen değişimle beraber MEB’de de yeni bir heyecan oluştu ve bizlere yeni sorumluluklar yükledi. Yeni hususları, yeni bilinçle inşa ederek hedefe varma anlamında yeni çalışmalar yapmalıyız. Genel Müdürlüğümüze bağlı taşra teşkilatı olarak faaliyet gösteren 22 Olgunlaşma Enstitümüz geçmişten günümüze kat ettikleri yolda, eğitimin yanı sıra araştırma faaliyetleri ile kültür birikimine fayda sağlarken, topladığı verilere dayalı eserleri ulusal ve uluslararası platformlarda yaptığı sergi ve sunumlarla tanıtımını yapmaktadır.” diyerek çalıştayın eğitim ve kültür hayatımıza olumlu katkılar sunacağını belirtti. 

  Çalıştayda, olgunlaşma enstitüleri tarafından Türkiye’nin yöresel kıyafetlerinden oluşan bir sergi düzenlendi. Tasarım ve üretimi olgunlaşma enstitülerinde yapılan Türk kültürünü ve el sanatlarını tanıtan nadide örneklerden oluşan “Olgunlaşma Enstitüleri Oyuncak ve Hediyelik Ürünler Kataloğu”nun tanıtımı yapıldı. Çalıştayda ayrıca olgunlaşma enstitülerinin geleneksel kumaş araştırmalarının raporlandığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Türkiye Geleneksel Dokuma Kumaş Araştırmaları” adlı kitap katılımcılara takdim edildi.

  Danışma kurulu uzmanlarının sunumlarının yapıldığı çalıştay, ikinci gün olgunlaşma enstitülerinin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin belirlendiği atölye çalışmalarıyla sona erdi.

 

 

 23-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-2018

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.