Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Okuryazarlık Seferberliğinin İkinci Yılı Etkinliği Yapıldı

"Okuryazarlık Seferberliğinin İkinci Yılı Etkinliği Millî Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK' un katılımıyla Ankara'da Altındağ Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda yapıldı.
Okuryazarlık Seferberliğinin İkinci Yılı Etkinliği Yapıldı

OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİNİN İKİNCİ YILI ETKİNLİĞİ YAPILDI


Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve saygıdeğer eşleri Hanımefendi Emine ERDOĞAN'ın himayelerinde başlatılan ve Bakanlığımız tarafından yürütülen Okuryazarlık Seferberliği kamuoyunun yoğun ilgisiyle ikinci yılını doldurdu.

Okuryazarlık Seferberliğinin ikinci yılında Altındağ Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda Bakan Ziya SELÇUK ve saygıdeğer eşleri Rana SELÇUK' un katılımlarıyla bir etkinlik yapıldı.

Etkinlikte, Okuryazarlık Seferberliğinde Yenimahalle Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda açılan kurslara katılarak okuma yazma öğrenen ve halen aynı merkezde açılan II. Kademe Okuma Yazma Kursuna devam eden Fatma ALTUNTAŞ tüm kursiyerleri temsilen konuşma yaptı. Okuma yazma bilmediği için yaşadığı sıkıntılara değinerek, okuma yazma sürecini ve okuma yazma öğrenme heyecanını anlattı.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf BÜYÜK de yaptığı konuşmada, Okuryazarlık Seferberliğine olan ilginin devam ettiğini, iki yılda bir milyonu aşkın kursiyerin okuma yazma kurslarına katıldığını bildirdi. Genel müdürümüz kursiyerlerin okuma yazma öğrendikten sonra halk eğitimi merkezlerindeki II. Kademe Okuma Yazma Kurslarına da devam etmek için yoğun ilgi gösterdiklerini belirterek bu kursları başarıyla bitirenlerin ilkokul düzeyinde eğitimlerini tamamladıklarını, belge alan kursiyerlerin bir bölümünün ise Genel müdürlüğümüze bağlı Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırdıklarını belirtti. Ayrıca genel müdür hayat boyu öğrenmeye katılım oranını daha da artırmak için vatandaşlarımızın halk eğitimi merkezlerindeki diğer kurslara da katılımlarını beklediklerini ifade etti.

Ankara Valisi Vasip ŞAHİN' de konuşmasında okuma yazmanın insanı tamamlayan bir olgu olduğuna vurgu yaparak, okuma yazma bilmeyenlerin sayısını azaltmak için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, etkinlikte konuşma yapan kursiyer Fatma ALTUNTAŞ'ın okuma yazma öğrenme konusundaki heyecanının çok etkileyici olduğunu söyleyerek,  "Benim çocukluğumda annemin hiç okula gitmemiş olmasından kaynaklanan okuma yazma bilmemesi ve bize okuma yazma öğretmeye çalışırken kendisinin de öğrenmiş olmasını hatırlattı bana. O gün belki annem bize öğretirken öğrendi ama devletimiz her zaman okuma yazma kurslarının yaygınlaşması, ilerlemesi, gelişmesi konusunda desteklerini hiç esirgemedi." ifadesini kullandı. 

Etkinlikte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın saygıdeğer eşleri Hanımefendi Emine ERDOĞAN'ın göndermiş olduğu mesaj da okundu. Emine ERDOĞAN, mesajında, şu ifadelere yer verdi: "2018 yılında başlattığımız seferberlik kapsamında çeşitli sebeplerle okuma yazma öğrenememiş 1 milyonu aşkın vatandaşımıza ulaşıldığını memnuniyetle öğrendim. Milletimizin kurslara gösterdiği ilgi takdire şayandır. Haydi Kızlar Okula ile başlayıp Okuryazarlık Seferberliği ile devam eden eğitim çalışmalarımızın bundan sonraki hedefi yüzde yüz okuryazar bir ülke olarak eğitimin kalitesini artırmaya yönelik girişimler olacaktır. Kampanyaya katılıp başarı gösteren tüm kursiyerleri tebrik ediyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

Yapılan konuşmalar sonrasında Samsun Terme Halk Eğitimi Merkezinde okuma yazma öğrenen kursiyerlerin kendi el yazılarıyla hazırlanmış oldukları "Geç Kalmış Kalemler" adlı anı kitabı yazarlarından biri olan Perihan YAĞCI sayın Bakana taktim etti. Bakan Ziya SELÇUK kitabın editörlüğünü yapan kurs öğretmeni Hacer KILIÇKIRAN'dan kitabın yazılış sürecini dinledi,  kendilerine gayretlerinden dolayı teşekkür etti. Bakan Ziya SELÇUK tören sonrasında halk eğitimi merkezinde devam eden okuma yazma kursunu ziyaret etti. 

 

06-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-2020

 

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.