Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Okuryazarlık Seferberliğinin 1. Yılını Anlatan Kitapçık Hazırlandı

Okuryazarlık Seferberliğinin 1. Yılını Anlatan Kitapçık Hazırlandı

Tüm yurtta yoğun bir ilgi ile devam etmekte olan Okuryazarlık Seferberliği kapsamında 2018 yılı şubat ayından itibaren; tüm il ve ilçelerde Okuryazarlık Seferberliği Yürütme Kurulları kurulmuş olup,  seferberliğin yürütülmesi için il millî eğitim müdürlükleri, diğer kamu kurumlarının il müdürlükleri, belediye başkanlıkları, müftülükler, muhtarlar, görsel ve yazılı basın temsilcileri, kanaat önderleri çalışmalara dâhil edilmiştir.  

Seferberliğin duyurulması için valiliklerce afişler hazırlanmış, belediyeler, muhtarlıklar, okullar ve camiiler vasıtasıyla vatandaşlara ulaşılmıştır. 

Okuma yazma kurslarında öğretmen taleplerinin karşılanabilmesi için sınıf öğretmenleri dışında, talep etmeleri durumunda diğer branş öğretmenlerinin de görev almalarına olanak sağlanmıştır. Öğretmen görevlendirilmesinde sorun yaşanan belde, köy ve mezra gibi küçük yerleşim birimlerinde okuryazarlık seferberliği süresi ile sınırlı kalmak kaydıyla ön lisans mezunları ve tüm emekli öğretmenlerin de görevlendirilebilmeleri sağlanmıştır.

Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu bireylerin de okuryazarlık seferberliği çerçevesinde açılacak kurslardan yararlanmalarına imkân sağlanmıştır.

Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarına destek olmak amacıyla Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tarafından OKU-YAZ adlı mobil uygulama hazırlanarak Google Play Store, App Store ve EBA Dükkânda yayımlanmıştır. 

Yetişkinlere okuma yazma öğreten Yoğunlaştırılmış Temel Düzel Okuma Yazma videoları çekimi gerçekleştirilmiştir. Çekimi yapılan ders videoları kursiyer ve öğretmenler için http://www.eba.gov.tr/videoizle/hbotv-yogunlastirilmis-temel-duzel-okuma-yazma İnternet adresinden yayımlanmaktadır.

Seferberlik kapsamında 943.030 adet Temel Düzey Okuma Yazma Kitabı bastırılarak kursiyerlere ücretsiz dağıtılmıştır. Ayrıca, II. Kademe Okuma Yazma Kursları için de ikişer kitaptan oluşan 244.340'ar adet kitap basımı ve dağıtımı yapılmıştır.

"Okuryazarlık Seferberliği sürecinde 2018 yılı boyunca 74.054 adet okuma yazma kurs ve seviye tespit sınavları açılmıştır. Kurs ve seviye tespit sınavlarına toplam 763.129 kursiyer katılım sağlamıştır. Kurslara katılanların % 86'sını kadınlar oluşturmaktadır. Engelli vatandaşlarımız içinde kurslar düzenlenmiş olup bu kurslardan toplam 1.596 engelli kursiyer yararlanmıştır. Ayrıca okuma yazma kurslarına 49.391 yabancı uyruklu kursiyer de katılmıştır.

Seferberlikte 46.000'e yakın öğretmen ve öğretici görev almıştır."

Okuryazarlık seferberliğinde okuma yazma bilen ancak ilkokul bitirmemiş yetişkin vatandaşlarımız için 11.546 adet II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma kursu açılmıştır. Bu kurslara ise 92.311 kursiyer katılmış ve bunların 36.995'i şu ana kadar tamamlanan kursları başarıyla bitirerek "Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi" almaya hak kazanmış ve ilkokul öğrenimine denk öğrenim almışlardır.

Okuryazarlık Seferberliğine olan ilgi 2019 yılında da aynı hızla devam etmektedir. 2019 yılının ilk beş aylık süresinde 11.000 ini aşkın okuma yazma kursu ve sınavı açılmış olup, bu kurslara ve sınavlara 100.000 e yakın kursiyer katılmıştır. 

Okuryazarlık Seferberliği tüm yurtta halk eğitimi merkezlerinde, vatandaşlara en yakın devlet okullarında devam etmektedir. Seferberlik sürecinde muhtarlıklar, belediyeler, ceza ve infaz kurumları, hastanelerin yanında diğer kurum ve kuruluşlar da Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapmakta ve seferberliğe destek vermektedir.

Bir yıl gibi bir sürede başta bakanlığımız çalışmaları olmak üzere tüm diğer devlet kurum ve kuruluşlarıyla yapılan başarılı iş birliği ile 800.000'i aşkın okuma yazma bilmeyen vatandaşımıza ulaşılmıştır. Seferberlik okuma yazma bilmeyen tüm vatandaşlarımıza ulaşıncaya kadar devam edecektir. Seferberlik kapsamında yapılan etkili çalışmaların, okuma yazma çalışmalarına rehber olması, çalışmaların derlenmiş somut doküman olarak arşivde yer alması önem taşımaktadır. Ayrıca hazırlanan "Seferberliğin Bir Yılı" çalışma ile seferberliğe katkı sağlayan başta Cumhurbaşkanlığı Makamı olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür amaçlanmaktadır. Genel Müdürlüğümüzün "Okuryazarlık Seferberliğinin Bir Yılı"nı anlatan çalışmasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Bu seferberliği başlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri hanımefendi Sayın Emine Erdoğan ile Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'a şükranlarımızı arz ederiz.

 31-05-2019 

 

 

 

Okuryazarlık kitapçığı için tıklayınız....

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.