Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Moda Tasarımı Programları Vizyon Çalıştayı gerçekleştirildi.

Moda Tasarımı Programları Vizyon Çalıştayı gerçekleştirildi.

Türk geleneksel sanatları ve giyim kültürü alanında yapılan uygulama ve eğitimlerle, moda endüstrisinin tüm alanlarında çalışabilecek yüksek nitelikli insan kaynağı oluşturmak misyonuyla moda tasarımı programlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla İstanbul Validebağ Adile Sultan Kasrı Öğretmenevinde Moda Tasarımı Programları Vizyon Çalıştayı'nın açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Moda tasarımı programları ile moda, tasarım ve sanat bilinci yüksek, endüstrinin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip, yaratıcı ve yenilikçi düşünebilen, risk alabilen ve alanında yetkin bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir. Çalıştay'da eğitim ve istihdam alanında rekabet gücünü yükseltmek ve sektördeki tanınırlığı artırmak, verilen eğitimleri ve yapılan çalışmaları uluslararası boyuta taşımak amacıyla mevcut programların yeniden ele alınması ve ihtiyaç duyulan program önerilerinin geliştirilmesi planlanmaktadır.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Sabahattin DÜLGER;

Geleneksel sanatlarımızı ve giyim alanında kültürel değerlerimizi araştıran, bu değerlerin aslını koruyarak yeni ürünler ortaya koyan olgunlaşma enstitülerinin moda tasarımı alanında yer alan programlarının günümüz şartlarına göre eksiklerinin belirlenip yeniden değerlendirilmesinin önemini vurguladı. Giyim ve üretim alanında geçmişten alınan mirasın gelecek kuşaklara aktararak teknolojik gelişmelere uygun olarak sektörün ihtiyaç duyduğu bireylerin yetiştirilmesini sağlayacak programların değerlendirileceği çalıştayın hayırlara vesile olmasını diledi.

Çalıştaya, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Daire Başkanı Selvinaz AYDIN, Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürü Sinan AYDIN, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Nazan Suna ALPURAL, İstanbul Aydın Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sevim AYDİNÇ BÖLAT, Marmara Üniversitesi Prof. Dr. Mine Biret TAVMAN ERTUĞRUL, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğr. Gör. Nihal BOLKOL ve Ayten GEDİK, İstanbul Moda Akademisi Eğitim Koordinatörü Gülin GİRİŞMEN ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı Banu NOYAN ve bakanlığımız bünyesinde görevli şube müdürleri katılım sağlamışlardır. 

 

19-12-202219-12-202219-12-2022

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.