Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

MİLLÎ EĞİTİM İLE TARIM VE ORMAN BAKANLIKLARI ARASINDA METEOROLOJİ EĞİTİMİ ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolleri imzalandı.
MİLLÎ EĞİTİM İLE TARIM VE ORMAN BAKANLIKLARI ARASINDA METEOROLOJİ EĞİTİMİ ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

"Meteorolojik Okuryazarlığı Artıracağız"

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokolle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarındaki öğrenci, öğretmen, kursiyer ve çalışanların meteoroloji, iklim ve hava olayları hakkında farkındalıklarının artırılması hedefleniyor. Afet ve acil durumlar dışında da meteorolojik okuryazarlığın artırılması için oluşturulan "Mobil Gözlem ve Tahmin Merkezinin" (Meteoroloji Tırı) protokol kapsamında aktif olarak kullanılması planlanıyor.

Öğrenciler Uluslararası Uzay İstasyonu astronotu ile telsiz bağlantısıyla görüştü

Protokol imza töreni öncesi öğrenciler, Uluslararası Uzay İstasyonu astronotu Victor Glover ile amatör telsiz görüşmesi gerçekleştirdi.

 

Bağlantı öncesi konuşan Millî Eğitimi Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, öğrencilerin uzay teknolojilerine meraklarını celp etmek, teknoloji ve bilim konusundaki farkındalıklarını artırmak için önemli bir adım atıldığını dile getirdi. Ortaya bir ürün koymanın, bir yenilik üretmenin, varoluşun en derinine katkı sağlamak anlamına da geldiğini vurguladı.

 

Öğrencilerin bunun peşinden koşması gerektiğine işaret eden Ziya Selçuk, "Teknoloji üretmeniz, uzayı keşfetmeniz bir gün bizi oradan selamlamanız, bizlerin siz evlatlarımıza kurmaya çalıştığımız güzel

geleceğin önemli bir parçasını oluşturuyor ve bunun haberi niteliğinde. Bu gelecek için sizin çalışmalarınızı dünya standartlarında destekliyoruz ve kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmeniz için de şartları hazırlamaya çaba gösteriyoruz." diye konuştu.

 

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Yusuf Büyük de hayat boyu öğrenme kurumlarındaki  3 bin 580'i geçen kurs programları içinde havacılık ve meteoroloji ile ilgili alanlar bulunduğunu aktararak yapılan amatör telsiz görüşmesinin, Türkiye'deki uzay çalışmaları ve amatör telsizcilik konusunda farkındalığın artmasına katkı sunmasını temenni etti.

 

11-12-202011-12-202011-12-202011-12-202011-12-202011-12-2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.