Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından düzenlenen "Türkiye Dokuma Atlası Projesi ve Dokuma Akademisi Vizyon Çalıştayı Açılışı" Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Sadri ŞENSOY'un katılımıyla gerçekleşti.

TC. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü koordinatörlüğünde düzenlenen, "Türkiye Dokuma Atlası Projesi ve Dokuma Akademisi Vizyon Çalıştayı" açılış programı Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sn. Sadri ŞENSOY'un katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.
Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından düzenlenen

 

        Anadolu dokumalarını sandıktan gün yüzüne çıkaran "Türkiye Dokuma Atlası Projesi" yolculuğuna devam ediyor. Unutulmaya yüz tutan geleneksel dokuma kültürümüzün korunarak yaşatılması ve zengin kültürel birikimin gelecek nesillere aktarılması gayesiyle Cumhurbaşkanımızın eşi Sn. Emine Erdoğan'ın himayelerinde İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan "Türkiye Dokuma Atlası Projesi" kapsamında düzenlenen çalıştayda Türkiye'nin önde gelen tasarımcıları, akademisyenleri, sektör temsilcileri ve olgunlaşma enstitüleri müdürleri bir araya geldi.

        İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Levent YAZICI, İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Ali Sami AYDIN, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sn. Sabahattin DÜLGER tarafından yapılan protokol konuşmalarının ardından açılış konuşması Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sn. Sadri ŞENSOY tarafından yapıldı. Sn. Sadri ŞENSOY, konuşmalarında Asırlar boyunca Anadolu'nun her köyünün neredeyse her evinde kurulan dokuma tezgâhlarının önemine değinerek bu kıymetli çalışma dolayısıyla Anadolu'nun dört bir yanından değerli katılımcıların bir araya geldiğini belirtti. "Türkiye Dokuma Atlası ve Dokuma Akademisi Vizyon Çalıştayı"nın verimli ve keyifli geçmesini temenni ediyorum. Türkiye Dokuma Atlası projesinin hamisi Sn. Emine Erdoğan başta olmak üzere, projenin bugüne gelmesinde emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum." diyerek konuşmalarını bitirdi.

        Çalıştayın ilk oturumunda akademisyenler tarafından Türkiye Dokuma Atlası Projesi tanıtımı, projenin güncel durumu ve hedefleri hakkında bilgi verilirken "Saray Dokumaları", "Anadolu'da Dokumacılık", Anadolu Dokumacılığının Günümüzdeki Durumu" ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

        İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sami AYDIN, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin ÖZTÜRK, tasarımcı Hatice GÖKÇE, koleksiyoner Yusuf İYİLİK, Baksı Müzesi kurucusu Hüsamettin KOÇAN ve çok sayıda akademisyen ile Olgunlaşma Enstitü Müdürleri katıldılar

 

27-06-2022 27-06-2022 27-06-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.