Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanlığı "Türkiye'de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler İçin Türkçe Dil Eğitimi ve Meslekî Eğitime Erişimin Arttırılması Projesi" Açılış Toplantısını Gerçekleştirdi

Türkiye'de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler İçin Türkçe Dil Eğitimi ve Meslekî Eğitime Erişimin Arttırılması Projesi, Ankara, Bursa, Kayseri ve Konya'da bulunan sekiz Halk Eğitim Merkezi'nde yürütülecek. 30 ay sürecek olan proje, sığınmacı ve ev sahibi topluluklar arasından 8000 kişiye ulaşacak.  
Millî Eğitim Bakanlığı

Ankara, 20 Mayıs 2019 - Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde yürütülen, Suriyeli ve diğer mültecilerin Türkçe dil öğrenimine ve meslekî eğitime erişimini artırmayı amaçlayan projenin açılış toplantısı Ankara'da düzenlendi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen "Türkiye'de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler İçin Türkçe Dil Eğitimi ve Meslekî Eğitime Erişimin Arttırılması Projesi"nin Ankara, Bursa, Kayseri ve Konya'da bulunan sekiz halk eğitimi merkezinde yürütülmesi planlandı. 30 ay sürecek olan proje kapsamında halk eğitim merkezlerinin kurumsal kapasitesi güçlendirilecek ve bu merkezlerde sunulan Türkçe dil öğrenimi ve meslekî eğitim programlarının sayısının artması sağlanacak. Proje kapsamında düzenlenen meslekî eğitimler faydalanıcılara ayakkabı ve tekstil üretimi, aşçılık, otelcilik hizmetleri ve bilgisayar destekli üretim gibi iş alanlarına yönelik meslekî beceri edinme şansı verecek.   

Toplantı Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, AB Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera VINALS, UNHCR Türkiye Yardımcısı Temsilcisi Jean-Marie GARELLI, projenin yürütüldüğü halk eğitimi merkezi yetkilileri, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve UNHCR'dan görevlilerin katılımıyla gerçekleşti. 

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ projenin açılış toplantısında yaptığı  konuşmada şunları kaydetti:

"Birleşmiş Milletler verilerine göre Türkiye, dünyada en çok sığınmacı barındıran ülke konumundadır. Ülkemiz, gerçekleştirdiği resmi insani yardımlarla Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin ardından dünyanın 3. en büyük donör ülkesi konumundadır. Bunun yanında, Türkiye resmi insani yardımının milli gelire oranı dikkate alındığında ise dünyanın "en cömert" donör ülkesidir.

Hükümetimiz; acının ırkı, dili ve dininin olmadığı anlayışıyla hareket etmiş; Suriye ile olan güçlü tarihi, kültürel yakınlığın ve insanlığın bir gereği olarak iç karışıklıklardan etkilenen sığınmacılar için açık kapı politikası izlemiş, ülkemize göç eden Suriye ve Irak vatandaşlarına devletimiz ve milletimiz tarihi misyonunun bir yansıması olarak kucak açmıştır."

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı DENEMEÇ konuşmasını, "Eğitim sayesinde ülkemize sığınan tüm göçmenlere geleceğe dair bir hayal vermiş oluruz ve bu hayallere tutunarak kazanacakları beceriler ile sadece yaşadıkları topluma değil, dünyaya faydalı bireyler olmalarını sağlayabiliriz" ifadesiyle sürdürdü. İş birliğinin önemini vurgulayan DENEMEÇ, "Bu ülkede yaşayan, gerçekten eğitime, işe, aşa ihtiyacı olan bu insanlara hizmet sunabilmek için elbirliğiyle çalışmaya devam etmek lazım" diyerek konuşmasını sonlandırdı.    

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera VINALS ise yaptığı konuşmada, AB'nin mülteci krizine müdahale çabasına katkıda bulunan aktörlerle tamamlayıcılık temelinde çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi. "Türkiye uluslararası topluluğun gururudur ve hem kaynakları sevk ederek, hem de kapsayıcı düzenlemeler uygulayarak saygı duyulucak bir cömertlik göstermektedir" ifadesini kullanan Munuera VINALS, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dil farkı en temel engel olmaya devam etse de, kendine yeterliği artırmak amacıyla, emek piyasasına yönelik becerilerin geliştirilmesini sağlamak da merkezî öneme sahip."  

UNHCR Türkiye Yardımcı Temsilcisi Jean-Marie GARELLI, proje açılış toplantısında yaptığı konuşmada, dil öğrenimi ve mesleki eğitim programlarının sosyal uyumun sağlanması ve mültecilerin geçim kaynaklarına erişimini desteklemeye yönelik çabalar için önemini vurguladı. 

Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL ise konuşmasında, "Bu projeyle 7000'i aşkın yetişkine Türkçe'yi öğretmek, 1000'i aşkın yetişkine meslekî kurslar vesilesiyle, eğitimlerini tamamlayarak istihdama yönelik adım atmalarını sağlamak amacıyla dört ilde faaliyetlerimize başlamış bulunuyoruz" ifadesini kullandı. GÜL, sözlerini "Bu vesileyle projenin iki sac ayağını oluşturan mesleki eğitim ve dil kurslarıyla beraber geçici koruma kapsamında olan Suriyelilerin hem kendilerine hem de ülkemize yararlı bir birey olmaları sağlanmış olacaktır. Topluluklar arasında sosyal uyumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için çalışmalarımız devam edecektir," şeklinde sürdürdü. 

"Türkiye'de Geçici Koruma Kapsamında Olan Suriyelilerin Türkçe Dil Öğrenimine ve Meslekî Eğitime Erişiminin Artırılması" projesi AB tarafından, AB Suriye Krizi Bölgesel Güven Fonu kapsamında finanse ediliyor ve Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı çerçevesinde uygulanıyor. 

21-05-201921-05-201921-05-201921-05-2019 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.