Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanlığı “Girişimcilikte Önce Kadın” Projesinde Başarılı Girişimci Kadınlara Ödülleri Verildi

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen "Girişimcilikte Önce Kadın" Projesi 2 yılda 20 ildeki 26 binden fazla kadına ulaştı. 
Millî Eğitim Bakanlığı “Girişimcilikte Önce Kadın” Projesinde Başarılı Girişimci Kadınlara Ödülleri Verildi

"Girişimcilikte Önce Kadın" Projesinde başarılı girişimci kadınlara ödülleri 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü´nde verildi.

Ürettiği ürünleri gelire dönüştürmek isteyen kadınların girişimcilik yetkinliklerini iletişim teknolojilerini kullanarak geliştirmek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen "Girişimcilikte Önce Kadın" Projesinde başarılı girişimci kadınlara ödülleri 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü´nde verildi.

Son 2 yılda 20 ildeki 26 binden fazla kadına ulaşan projenin ikinci etabının sonunda düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması ile girişimcilik ve teknoloji alanlarında eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve projenin internet sitesi üzerinden ürünlerini satışa sunarak en yüksek ticari performansı sergileyen kadınlara girişimcilik hayallerini gerçekleştirebilmeleri için can suyu sermayesi olarak toplamda 50 bin TL´yi aşkın para ödülü sunuldu. Proje kapsamında bu yıl ilk kez halk oylaması da yapılarak daha "katılımcı" bir ödül süreci sağlanırken, projenin kamuoyunda bilinirliği de artırıldı.

Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması Ödül Töreni, MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki Başyemenici, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Süel ve Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Aydın Kolat´ın katılımlarıyla İstanbul´da düzenlendi.

Yarışmada, Denizli´den Enhar Doğan birinci, Kocaeli´den Yasemin Akturan ikinci, Trabzon´dan Ayşe Hacıalioğlu üçüncü olurken, yine Trabzon´dan Ceren Kara "Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Özel Ödülü"ne, Hatice Çelik ise "Türkiye Vodafone Vakfı Özel Ödülü"ne layık görüldü. Halk oylamasında 51 bini aşkın oy kullanıldı. Halk oylamasını ise Kayseri´den Ayşe Şahinkaya kazandı.

Toplam 50 bin TL´nin Üzerinde Can Suyu Desteği

Bu yıl ikincisi düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması değerlendirmesine Adana, Kayseri, Denizli, Trabzon, Gaziantep, Erzincan, Mersin, Muğla, Kocaeli ve Sivas´ta "Girişimcilikte Önce Kadın" Projesi kapsamında belirlenen halk eğitimi merkezlerinde Mart-Ekim 2017 tarihleri arasında eğitim alan kadın kursiyerler katıldı. Eğitim alan tüm kadınların el yapımı ürünlerle katıldığı ve projenin internet sitesi aracılığıyla satış yaptığı yarışmaya başvurular, proje ortaklarının temsilcilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Başvurularda, katılımcıların proje öncesindeki durumları, projeyle yaşanan değişim ve proje sonrasına yönelik beklentileri dikkate alınırken, projenin internet sitesine girilen toplam ilan ve satış sayısı ile toplam satış tutarı da değerlendirmede kriter olarak kullanıldı.

Yarışmayı kazanan 5 kadın girişimciye para ödülü verildi. Buna göre, birinciye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 7 bin 500 TL, Jüri Özel Ödülü alan 2 kişiye de 3´er bin TL sunuldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen halk oylaması kapsamında sosyal medyada en çok oyu alan kursiyer ise can suyu sermayesi olarak 15 bin TL´lik para ödülünün sahibi oldu.

07-12-2017

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, açılış konuşmasında şunları söyledi: "Millî Eğitim Bakanlığı olarak büyük bir aileyiz. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz, bütün vatandaşlarımızın eğitimle ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor. Yapacağı işlerde sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğini önemsiyor. Kadınlarımızın girişimcilikle alakalı edinimlerini ve potansiyellerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları can suyunu sağlamak amaçlı bu projeyi de iki önemli STK ile birlikte 2 yılı aşkın bir süredir yürütüyor. Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı, bu projenin başarısının mimarları… İlk yıl 10 ilde 10 bin kadına; ikinci yılsa 10 ilde 16 bin kadına ulaşıldı. Gelecek yıl 81 ili hedefleyeceğiz ve yüz binlerce kadına ulaşmaya çalışacağız. Türk kadını geçmişten bugüne hayatın içindeydi. Bizler kadınların bizzat hayatın kendisi olduğunun farkındayız. Kadınların ruhuyla, kabiliyetleriyle, inceliğiyle, zarafetiyle, nezaketiyle, hayatın bizzat içinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konudaki eksiklerimizi de bu tür projelerle telafi etmeye çalışıyoruz. Paydaşlarımızın özverisi için teşekkür ediyoruz. Daha da büyük bir teşekkürü kadınlarımız hak ediyor. Bu gururu biz de kadınlarımızla beraber yaşadığımız için mutluyuz."

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, şöyle konuştu: "Paydaşlarımızla birlikte anlamlı bir iş birliği devam ediyor. Bu yarışmanın kahramanları, çalışma arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz. Bu kahramanlar, yıl boyunca büyük bir özveriyle hazırladıkları el emeği göz nuru ürünlerini bizlerin beğenisine sunmanın da ötesine geçerek bu işi girişimciliğe dönüştürmüş bulunuyorlar. Burada paydaşlarımızın da önemli destekleri oldu. Bu yarışmaya katılma cesareti gösteren ve başarılı olan tüm hanımefendileri yürekten tebrik ediyorum. Bu yarışmayı Türkiye´nin bütün illerine yaymayı hedefliyoruz. Bundan sonraki süreçte yeni kahramanlar, yeni ödüller, yeni yarışmalar ile birlikte olmayı diliyoruz."

Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, şunları ifade etti: Kadınların girişimciliğe özendirilmesini, kadın iş gücünün girişimci olarak ekonomide yerini almasını önemli buluyor ve bu doğrultuda yapılacak bir kamu - özel sektör - STK iş birliğinin önemine inanıyoruz. Projemize katılan kadın kursiyerlerin girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak ve gelecek planlarına destek vermek amacıyla düzenlediğimiz Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması´nda, ayrıca bu yıl ilk kez düzenlediğimiz halk oylamasında başarıyı yakalayan kursiyerlerimize ödüllerini takdim edecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı adına kendilerini tebrik ediyor, girişimci kadınlarımızın potansiyelini tüm Türkiye´ye gösterdikleri için onlara teşekkür ediyorum."

Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Aydın Kolat ise şunları kaydetti: Eğitimden endüstriye, ülke çapında bilişim okuryazarlığının artırılmasından uluslararası akademik tanınırlığımızın artırılmasına, kadın istihdamından ülke refah düzeyinin artırılmasına kadar her alanda TBV olarak etkin çalışmalar yapıyoruz. Böyle özverili bir projenin en keyifli kısmı, kadınlarımızın güncel teknolojileri kullanarak hem üretip hem satmalarını ve aile bütçelerine katkı sağlar duruma gelmelerini takip etmek oldu. Projeye katılan tüm kadınlarımızı özgüvenlerinden dolayı tebrik ediyor, projede ödül alan kadınlarımızı kutluyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz."

Kadın Girişimcilere Örnek Oldular

Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması´nda birinci olan Enhar Doğan, 2 yıl önce eşinde gelişen böbrek yetmezliği ve sonrasında başlayan zorlu organ nakli maratonunun etkisiyle el sanatlarına yöneldi. Deri çanta ve cüzdan üreten Doğan, bugüne kadar proje sitesine 162 ilan girdi.

Yarışmanın ikincisi Yasemin Akturan, eşine destek olmak için bir şeyler üretip kendi çevresine satmaya başladı. Moda tasarımı, dikiş ve giyim konularına ilgi duyan Akturan, bugüne kadar proje sitesine 215 ilan girdi.

Yarışmada üçüncü olan Ayşe Hacıalioğlu ise Avrasya Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü´nde okuyor. Hobi olarak başladığı kokulu taş yapımını çevresinden gelen ilgi üzerine ilerletmeye karar veren ve anahtarlıktan çerçeveye, çok çeşitli süs eşyaları üreten Hacıalioğlu, bugüne kadar proje sitesine 67 ilan girdi.

Her üç yarışmacının da elde ettiği ciro miktarı toplamda 38 bin TL´nin üzerinde gerçekleşti.

2 Yılda 26 Binden Fazla Kadına Ulaşıldı

"Girişimcilikte Önce Kadın" Projesi, kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırma hedefiyle hayata geçirildi. Proje ile son 2 yılda 20 ildeki 26 binden fazla kadına halk eğitimi merkezlerinde bilgi iletişim teknolojileri ve girişimcilik üzerine eğitimler verildi. Eğitim alan kadınlar, kendileri için özel olarak oluşturulan “oncekadin.gov.tr” adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak el emeklerini kazanca dönüştürebiliyor. Projenin dijital mağazasında bugüne kadar 32 bine yakın ilan verildi, 200 bin TL´nin üzerinde satış yapıldı. İlk yılında 10 bin kadına ulaşarak 15 milyon TL´yi aşkın ekonomik değer yaratan projenin ikinci döneminde 16 binden fazla kadına daha ulaşarak 26 bini aşkın girişimci kadın ile beraber yaklaşık 43 milyon TL´lik ekonomik değer yaratıldı.

07-12-201707-12-201707-12-201707-12-201707-12-2017

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.