Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

MEB, Orman İşçilerini Eğitmeye Devam Ediyor.

MEB, Orman İşçilerini Eğitmeye Devam Ediyor.

Hayat Boyu Öğrenme Genel müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü arasında 25.09.2013 tarihinde ilk defa imzalanan ve 5 yıllık süreyi kapsayan İş Birliği Protokolü ile orman köyleri kalkındırma kooperatifleri üyeleri ile köylüler tarafından birim fiyata dayalı olarak yapılan üretim işlerinde iş kazaları ile kalite miktar kayıplarının asgariye indirilmesine yönelik eğitim düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Bu Protokol kapsamında 2014-2018 yıllarını kapsayan 5 yıllık süre zarfında, yaklaşık 1500 kurs açılmış; 130.000 kişinin (ağaçların kesilmesi, sürütülmesi ve taşınması gibi aşamaları kapsayan üretim işlerinde çalışan köylüler ile orman kalkındırma kooperatifi üyeleri) eğitimi tamamlanmıştır. Kurslarda hem teorik hem de uygulamalı olarak işçilere ağaç kesme ve boylama konusunda yeni gelişmeler, iş sağlığı ve güvenliği, çalışırken karşılaşabilecekleri tehlike ve riskler, kişisel koruyucu donanım kullanılmasının önemi, risk ve çevresel etki değerlendirme gibi hususlarda eğitimler verilmiştir. Eğitimler sonunda iş kazalarının azaldığı ve üretim işlerinde standardizasyon sağlanarak ekonomik kayıpların en aza indiği görülmüştür. 

2019 yılından itibaren Orman Genel Müdürlüğü tarafından üretim işlerinde çalışacak kişilerin "Ağaç Kesme ve Boylama Operatörü" belgesine sahip olması bir zorunluluk hâline getirilmiştir. 2019 yılı ve daha sonraki yıllarda ihtiyaç duyulan yerlerde köylü ve kooperatif üyelerine yönelik olarak eğitimlerin sürdürülebilmesi ve bu alanda çalışacak işçilerin niteliklerinin arttırılması ve belgelendirilmesi için iş birliği protokolünün yenilenmesine de ihtiyaç duyulmuştur Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü arasında 08/05/2019 tarihinde, yeni Protokol imzalanmıştır

İmza töreninde Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül konuşmalarında "Ülkemizin kalkınma hamlesinde önemli bir alan olan Ormancılık Sektöründe bu protokol ile ihtiyaç duyulan ara eleman ihtiyacı karşılanacaktır. Bu eğitimlerimiz sayesinde orman kalkınma  kooperatiflerinin ihtiyaçları karşılandığı gibi İş Sağlığı Güvenliği eğitimini de beraberinde verilerek Önce İnsan  Önce İş Güvenliği ilkesini de gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Kalifiyeli eleman yetiştirilmesinde sektöre her zaman destek olan genel müdürlüğümüz bir ihtiyacın daha giderilmesine katkı sağlamanın gururu içerisindeyiz. Bu katkıda bize destek olan Orman Genel Müdürlüğümüze de ayrıca teşekkür etmek isterim." dediler. 

Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY ise konuşmalarında " Milli Eğitim Bakanlığımızın sağlamış olduğu bu imkan sayesinde ülkemiz genelinde 130 bin orman köylüsüne eğitim verildi. Ormancılık sektörünün gelişimine önemli bir destek sağlayan Milli Eğitim Bakanlığımıza bizler teşekkür ederiz. Özelikle orman kültürü ve bilinci oluşturarak sektörün gelişmesine yapılan bu işbirliği ile destek olan başta Sayın Genel Müdürüm Gül olmak üzere emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ederim." dediler. 

 

10-05-201910-05-201910-05-201910-05-2019

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.